USA: Więźniowie z Guantanamo dyskryminowani

[2007-02-23 20:39:12]

Zgodnie z decyzją Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie, więźniowie z Guantanamo nie mają prawa odwoływania się do amerykańskich sądów. W orzeczeniu przyjętym większością głosów 2 do 1 skład sądzący stwierdził, że "bojownikom wroga" nie przysługują prawa wynikające z konstytucji Stanów Zjednoczonych.

W obozie Guantanamo na Kubie przebywa obecnie 395 więźniów - osób podejrzanych o związki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku. Zdaniem ich adwokatów, powinni oni mieć prawo do zaskarżenia decyzji o aresztowaniu, jakie przysługuje obcokrajowcom przetrzymywanym w amerykańskich więzieniach.

Adwokaci już zapowiedzieli odwołanie od decyzji waszyngtońskiego trybunału do Sądu Najwyższego.

Lidia Kalina


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 lutego:

1818 - W Warszawie urodził się Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1962 - W Warszawie zmarł rewolucyjny poeta Władysław Broniewski.

1968 - W Wietnamie zakończono operację "Tet".

1980 - W Brazylii została założona lewicowa Partia Pracujących (PT).

1983 - W Jerozolimie jedna osoba zginęła, a 7 zostało rannych w wyniku eksplozji granatu rzuconego przez prawicowego ekstremistę podczas demonstracji lewicowego ruchu pokojowego Pokój Teraz.


?
Lewica.pl na Facebooku