Czechy: Starcia anarchistów i nacjonalistów w Berounie

[2007-02-25 00:57:57]

Około 100 nacjonalistów i 130 anarchistów starło się w sobotnie popołudnie w mieście Beroun w środkowych Czechach. Działacze i działaczki czeskiej Antify usiłowali nie dopuścić do manifestacji czeskich nacjonalistów i próbowali zagrodzić im drogę na rynek.

Obie grupy usiłowała rozdzielać policja. Mimo tego, nacjonaliści obrzucili anarchistów kamieniami i jabłkami. Jedna z anarchistek została ranna i musiała jej zostać udzielona pomoc medyczna.

W wyniku zamieszek zatrzymanych zostało dziewięć osób, wśród których są zarówno anarchiści, jak i nacjonaliści. Postawione zostaną im zarzuty zakłócania porządku publicznego. W mieście nie doszło natomiast do żadnych poważniejszych zniszczeń.

Działacze czeskiej Antify mieli do policjantów pretensje, że ci sprzyjają nacjonalistom. Przedstawiciele policji odpowiedzieli, że działo się tak, gdyż nacjonaliści mieli pozwolenie na manifestację.

Co ciekawe, nacjonaliści chcieli w Berounie manifestować swój sprzeciw wobec planów powstania w Czechach amerykańskiej bazy radarowej. Anarchiści twierdzili jednak, że skrajna prawica sprzeciwia się powstaniu bazy ze względu na to, iż mogliby w niej pracować czarnoskórzy żołnierze amerykańscy. Na transparentach działacze Antify wypisali między innymi takie hasła, jak: "Chcecie białych Czech, to poczekajcie na śnieg" czy "Zwolennicy V2 przeciwko rakietom?".

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 lutego:

1818 - W Warszawie urodził się Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1962 - W Warszawie zmarł rewolucyjny poeta Władysław Broniewski.

1968 - W Wietnamie zakończono operację "Tet".

1980 - W Brazylii została założona lewicowa Partia Pracujących (PT).

1983 - W Jerozolimie jedna osoba zginęła, a 7 zostało rannych w wyniku eksplozji granatu rzuconego przez prawicowego ekstremistę podczas demonstracji lewicowego ruchu pokojowego Pokój Teraz.


?
Lewica.pl na Facebooku