Magazyn "Obywatel" o tarczy antyrakietowej
[2007-02-26 16:48:11]
![]() Zaledwie kilkanaście lat temu nasz kraj opuściły stacjonujące przez kilka dekad wojska radzieckie, w czym słusznie upatrywano szansy na odzyskanie utraconej suwerenności. Tymczasem kolejne rządy podejmują decyzje, które ograniczają Polsce możliwość dokonywania swobodnych wyborów w polityce międzynarodowej oraz skutkują znacznym ryzykiem problemów dotykających ogół obywateli. Skrajnym przykładem takiego działania są negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie powstania w Polsce baz militarnych, które miałyby wejść w skład tzw. tarczy antyrakietowej, stanowiącej część amerykańskiego systemu obronnego i pozostającej pod kontrolą tamtejszych władz - czytamy w oświadczeniu, przesłanym portalowi lewica.pl przez zastępcę redaktora naczelnego "Obywatela" Michała Sobczyka. Redakcja pisma podnosi, że budowa elementów tarczy w istotnym stopniu uzależni Polskę od Stanów Zjednoczonych, narazi nasz kraj na ryzyko zamachów terrorystycznych czy odwetowych, narazi na szwank dobrosąsiedzkie relacje z krajami i społeczeństwami przeciwnymi tarczy, a także zagrozi pozycji Polski w Unii Europejskiej. Za obywatelski obowiązek uważamy dołączenie do głosów na temat konieczności rozpoczęcia uczciwej ogólnonarodowej debaty na temat planów budowy amerykańskich baz na polskiej ziemi. Natomiast uczciwą formą podjęcia decyzji o tak daleko posuniętych potencjalnych skutkach, jest w naszym przekonaniu wyłącznie referendum. Żaden rząd i parlament, wybrane na zaledwie czteroletnią kadencję, nie mają moralnego prawa podejmowania decyzji mogących mieć znaczący wpływ na przebieg wydarzeń za wiele lat i dotyczących także przyszłych pokoleń. Mówimy zatem: "nie" dla tarczy antyrakietowej, "tak" dla referendum! - kończy swoje stanowisko redakcja "Obywatela". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?