USA: Wystawy sztuki feministycznej w najważniejszych muzeach
[2007-03-24 00:06:03]
![]() Otwarte 22 marca Centrum Sztuki Feministycznej w Brooklińskim Muzeum Sztuki to z kolei pierwszy na świecie oddział muzeum poświęcony wyłącznie sztuce feministycznej. W muzeum otwarto jednocześnie trzy wystawy o kobiecych tematach, z których najważniejszą są "Globalne feminizmy" - pokaz prac z ostatnich 17 lat autorstwa 88 artystek z 49 krajów, w tym Katarzyny Kozyry, Elżbiety Jabłońskiej i Anny Baumgart. W najbardziej liczących się galeriach Wschodniego oraz Zachodniego Wybrzeża odbędą się także dziesiątki - jeśli nie setki - mniejszych wystaw prezentujących wszelkie odcienie sztuki feministycznej, od prac Afroamerykanek po sztukę lesbijek. Wystawom towarzyszą liczne sympozja i wykłady. Na wystawie w Los Angeles są wszystkie najbardziej znane artystki z przełomu lat 60. i 70. - od Louise Bourgeois, Eleanor Antin przez Mary Kelly, Adrian Piper po Miriam Shapiro. "Globalny feminizm" podzielony został nie ze względu na kraje pochodzenia artystek, ale na cztery kręgi tematyczne - "Cykle życia kobiety", "Emocje", "Polityka" oraz "Kwestie tożsamości". Można tam zobaczyć prace artystek z Trzeciego Świata oraz Bliskiego Wschodu nawiązujące do "kobiecych" tradycji plastycznych, ale o silnym kontekście politycznym. Środowiska artystyczne twierdzą, że otwarcie centrum może okazać się kamieniem milowym dla feministycznej sztuki. Amerykańskie muzea oraz marszandzi unikali dotąd sztuki zakwalifikowanej jako "feminizm". Jak powiedziała organizatorka, Elizabeth A. Sackler podczas otwarcia centrum w Brooklyn Museum, feminizm to nie tylko walka o równouprawnienie, ale także o równie dużo miejsca na ścianach galerii oraz ceny porównywalne z dziełami mężczyzn. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?