Turcja: Demonstracja na rzecz laickości państwa

[2007-04-15 11:12:30]

Około 300 tysięcy osób (sic!) - według oficjalnych źródeł - wzięło udział w demonstracji na rzecz zachowania laickiego charakteru Turcji, która odbyła się wczoraj w Ankarze. Demonstranci jednocześnie wyrazili swój sprzeciw wobec kandydatury premiera Recepa Tayyipa Erdoğana w wyborach prezydenckich. Protestujący obawiają się, że pod jego rządami, Turcji groziłaby transformacja w państwo wyznaniowe.

Organizatorzy demonstracji ocenili liczbę uczestników na bliską miliona osób. Przemarsz zwolenników świeckiego państwa ochraniało około 10 tysięcy policjantów i żołnierzy. Nie doszło do żadnych incydentów, pomimo iż niektórzy demonstranci wykrzykiwali radykalne hasła nacjonalistyczne, a inni wznosili okrzyki antyamerykańskie i potępiające Unię Europejską.

Demonstracja została wywołana przez zbliżające się w Turcji wybory prezydenckie. Dodatkowo nastroje podsyciły wypowiedzi kończącego urzędowanie prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera, który stwierdził, że "świeckość kraju jest w najpoważniejszym zagrożeniu od czasów powstania nowoczesnego państwa tureckiego w 1923".

Prezydent Sezer uważa tak dlatego, że faworytem zbliżających się wyborów prezydenckich jest premier Erdoğan, reprezentujący konserwatywno-proislamską Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi) i popierany również przez polityków wywodzących się z radykalnie islamskich środowisk. AKP wprawdzie nie ogłosiła jeszcze swojego kandydata na urząd prezydencki, jednak jest bardzo prawdopodobne, że 18 kwietnia zostanie nim właśnie Erdoğan - od wielu miesięcy najpopularniejszy polityk w Turcji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku