"Sierpień 80" o proteście w HCP i Kompanii Węglowej

[2007-04-21 10:47:20]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał stanowisko w którym w pełni poparł protesty załogi Zakładów "Cegielskiego" w Poznaniu, jak również działania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w tym zakładzie.

Żądania podwyżek płac dla pracowników "Cegielskiego" są w pełni uzasadnione. Postawa zarządu spółki i pozostałych związków zawodowych, które nie tylko nie popierają żądań płacowych załogi ale uczestniczą wraz z pracodawcą w zwalczaniu autentycznej reprezentacji pracowniczej, jaką w Zakładach "Cegielskiego" jest OZZ Inicjatywa Pracownicza, stanowią kolejny przykład arogancji zarządu i roli jaką spełniają związki zawodowe wspierające antypracownicze działania pracodawcy wbrew interesom pracowników, których powinny reprezentować, a o czym zapomniały - czytamy w dokumencie.

"Sierpień 80" podkreśla, że pracownicy zakładu mają pełne prawo do walki o swoje interesy i rozliczenia tych związków zawodowych, które zamiast reprezentować interesy pracowników opowiadają się po stronie zarządu
spółki.

16 kwietnia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Kompanii Węglowej S.A. wystosował list do zarządu KW w którym żąda natychmiastowego spotkania w sprawie trwającego sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników kompanii w roku 2007.

Według zarządzenia Kompanii Węglowej, podwyżki płac w poszczególnych kopalniach Spółki miały kształtować się na poziomie od 3,4 proc. do 5,54 proc. Oznaczało to, co wynika z dokumentów przedłożonych w trakcie negocjacji przez Zarząd Kompanii Węglowej organizacjom związkowym, że podwyżki wynagrodzenia w poszczególnych kopalniach Spółki będą wynosić średnio na jednego zatrudnionego od 151,33 zł do 235,96 zł i będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2007 r. Tymczasem, na wielu kopalniach Kompanii Węglowej, górnicy do dnia dzisiejszego nie otrzymali żadnych podwyżek płac. W wielu przypadkach oferowane przez dyrekcje podwyżki są wielokrotnie niższe niż wynikałoby to z ustaleń przyjętych na szczeblu Spółki. Górników bulwersuje również fakt, że nie tylko mają otrzymać wielokrotnie niższe podwyżki płac, ale także w żaden sposób nie zrekompensowano im braku podwyżek za miesiące styczeń, luty i marzec br. Taka sytuacja powoduje narastanie niepokoju społecznego w kopalniach Spółki, co może doprowadzić do wybuchu akcji protestacyjnych, ze strajkiem włącznie. Niepokój górników potęguje fakt, że dyrekcje kopalń argumentują brak podwyżek płac brakiem środków manipulując danymi, które w sposób znaczący odbiegają od oficjalnej informacji przedstawionej związkom zawodowym podczas negocjacji na szczeblu Spółki - piszą związkowcy.

"Sierpień 80" dodaje, że oczekuje natychmiastowego wznowienia negocjacji w ramach zgłoszonego przez nich sporu zbiorowego na temat podwyżek płac w roku 2007 i zobligowania dyrekcji kopalń do wdrożenia podwyżek płac w wysokości przedłożonej przez Zarząd Spółki organizacjom związkowym.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 czerwca:

1905 - Bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja został skazany na karę śmierci.

1937 - Decyzją Sztabu Generalnego Hiszpańskiej Armii Ludowej utworzono 150 Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, przekształconą następnie w XIII Brygadę Międzynarodową.

1944 - 5 Brygada AK Z. Szendzielarza "Łupaszki" zabiła w zamieszkanej gł. przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci.

1949 - Otwarto dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.

1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty.

1950 - Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne odmówiło przyznania praw wyborczych kobietom.

1956 - W Egipcie kobiety uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze.

1974 - Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.

1996 - Zmarł Andreas Papandreu, grecki polityk, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK. Stał na czele trzech rządów.

2013 - Opozycyjna lewicowa koalicja wygrała wybory parlamentarne w Albanii.

2016 - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca skrajnie lewicowej partyzantki FARC Timoleón Jiménez (Timoszenko) podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową.


?
Lewica.pl na Facebooku