PE: Rezolucja przeciwko homofobii
[2007-04-27 00:33:19]
![]() Szczególne zaniepokojenie eurodeputowanych wzbudził projekt ustawy przewidującej sankcje za „propagandę homoseksualną” w szkołach. Obawę posłów spowodowała także wypowiedź polskiej rzeczniczki praw dziecka, która stwierdziła, że przygotowuje listę zawodów, "do wykonywania których homoseksualiści się nie nadają". PE wezwał polskie władze do publicznego potępienia oświadczeń osób publicznych wzywających do dyskryminacji i nienawiści ze względu na orientację seksualną i do zastosowania środków przeciwko tego rodzaju wystąpieniom Rezolucja wzywa także do dekryminalizacji homoseksualizmu na całym świecie oraz zawiera ponowne wezwanie do wszystkich państw członkowskich o ustanowienie przepisów prawnych zwalczających dyskryminację związków osób tej samej płci. Posłowie domagają się przygotowania nowych przepisów - pakietu antydyskryminacyjnego. Eurodeputowani zwrócili się do Konferencji Przewodniczących PE, aby wysłała do Polski delegację, mającą za zadanie zbadanie problemu występującej w Polsce homofobii. Za przyjęciem rezolucji głosowała Zjednoczona Lewica, frakcja socjalistyczna, Zieloni i liberałowie. W imieniu tej pierwszej frakcji przemawiał Giusto Catania wiceprzewodniczący komisji praw obywatelskich. Zdaniem włoskiego eurodeputowanego wypowiedzi Giertycha stwarzają klimat legitymizujący przemoc wobec osób homoseksualnych. W swoim przemówieniu wspomniał także wielki dług, jaki kultura europejska ma u takich twórców i myślicieli jak Safona, Oscar Wilde, czy Michel Foucault. W imieniu frakcji socjaldemokratycznej przemawiał z kolei Józef Pinior. Przywołał on raporty Kampanii Przeciwko Homofobii i Stowarzyszenia Lambda na temat sytuacji społecznej osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Z raportu wyłania się obraz prześladowań. Co piąta osoba homoseksualna była popychana lub kopana. Połowa badanych była obrażana, nękana, szantażowana. W ostatnim okresie następuje natężenie prześladowań: wśród osób, które doznały przemocy fizycznej, prawie 42 proc. doznało jej w ciągu ostatnich lat więcej niż trzy razy. Stwierdzam z głębokim smutkiem, że osoby homoseksualne nie mogą liczyć dzisiaj na skuteczną ochronę swojej godności przez instytucje państwa polskiego rządzonego przez koalicję konserwatywno-nacjonalistyczno-populistyczną. W wielu wypowiedziach różnych przedstawicieli rządu, otwarcie głosi się ideologię nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji w stosunku do środowisk homoseksualnych – stwierdził Pinior, dodając że rezolucja PE daje osobom homoseksualnym w Polsce nadzieję na obronę podstawowych praw obywatelskich i godnego życia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?