Czechy: Premier obraził komunistyczną posłankę
[2007-04-29 13:42:51]
![]() Konečná w swojej interpelacji pytała premiera o stosunek czeskiego rządu do neonazistowskich wystąpień w Estonii i na Łotwie. Pytała też Topolánka o jego stosunek do sławienia w tych krajach oddziałów Waffen SS, przypominając jednocześnie, że podczas II wojny światowej około tysiąca czechosłowackich Żydów zostało wywiezionych na Łotwę, gdzie większość z nich została zamordowana. Kateřina Konečná poczuła się obrażona agresywną odpowiedzią premiera Topolánka i zażądała przeprosin oraz ukarania szefa rządu przez parlamentarną komisję dyscyplinarną. Posłankę w jej żądaniach poparł przewodniczący klubu poselskiego KSČM Pavel Kováčik, a także politycy Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD). Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej oraz lider KSČM Vojtěch Filip powiedział natomiast, że "ostatnie wydarzenia z Tallina - jeden zabity i setki rannych - pokazują, że interpelacja posłanki Konečnej nie była żadnym bełkotem". Filip stwierdził, że premier powinien posłankę przeprosić. Tymczasem premier Topolánek nie zamierza przepraszać Konečnej. Szef rządu powiedział, że posłanka KSČM "zaprezentowała jednostronny pogląd na historię Łotwy i Estonii", a jej interpelacja miała być jedynie prowokacją. Ostatnie zachowanie Mirka Topolánka nie jest pierwszym agresywnym pod adresem czeskiej lewicy. W lutym tego roku premier pokazał środkowy palec do przemawiającego z trybuny parlamentarnej posła KSČM Vladimíra Koníčka (scenę tę możecie obejrzeć tutaj). W marcu premier stwierdził, że posłowie lewicy zaprezentowali podczas debaty na temat polityki monetarnej "werbalne ekskrementy". Gdy posłowie odnieśli się do romansu premiera, Topolánek odparował natomiast stwierdzeniem, że "to w parlamencie jest burdel". Topolánek ostrym słownictwem atakował nie tylko lewicę. W 2005 roku o Konstytucji dla Unii Europejskiej powiedział, że "jest to ogromny szit". Pod adresem urzędników państwowych: "Jedyne, co mogę im obiecać kiedy dojdziemy do władzy, to noc długich noży". I wreszcie pod adresem dziennikarzy: "Idźcie do dupy!". Topolánek niekiedy nie poprzestawał zresztą na słowach - czeskie media przypominają incydent, kiedy to premier skopał samochód fotoreportera, który sfotografował go podczas spotkania z kochanką. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?