Wenezuela: Przemysł naftowy powtórnie znacjonalizowany

[2007-05-02 09:38:23]

Prezydent Hugo Chávez, zgodnie ze swymi wcześniejszymi zapowiedziami, pozbawił największe światowe koncerny naftowe operacyjnej kontroli nad wydobyciem i przetwórstwem ropy ze złóż Orinoco Belt usytuowanych we wschodniej części dorzecza Orinoko.

W ramach nacjonalizacji rząd w Caracas przejmie co najmniej 60 proc. udziałów we wszystkich przedsiębiorstwach. Jeden z liderów związków zawodowych działających w branży naftowej stwierdził, że Wenezuela przejmuje z powrotem kontrolę nad największymi zasobami tego cennego surowca na świecie.

Amerykańskie firmy ConocoPhillips, Chevron i Exxon Mobil, brytyjska BP, norweski Statoil i francuski Total zapowiedziały, że zastosują się do prezydenckiego dekretu i przekażą kontrolę operacyjną wenezuelskiej spółce państwowej Petroleos de Venezuela.

Rafinerie w rejonie Orinoco Belt mogą przetwarzać ok. 600 tysięcy baryłek ropy dziennie. Zasoby Orinoco Belt szacuje się w Wenezueli na ponad 230 miliardów baryłek ciężkiej ropy.

Prezydent Chávez zapowiedział również, że jego kraj wystąpi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego. Obwinia obie te instytucje o biedę w krajach Ameryki Łacińskiej i w Afryce.

Weronika Szydłowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku