Sikorski: Krytykują mnie staliniści i trockiści
[2007-05-19 01:00:41]
W trakcie swojej prelekcji Sikorski wskazywał na Stany Zjednoczone jako na kraj z którego Polska powinna brać przykład w sferze gospodarczej i społecznej. Według niego USA to kraj w którym udało się ograniczyć biurokrację, a niskie podatki pozwalają rozwijać się gospodarce. Były szef MON skrytykował istnienie instytucji kontroli podatkowej i zeznań podatkowych. Według niego podatki dochodowe powinny zostać zastąpione jednym, konsumpcyjnym podatkiem VAT. Według niego państwo powinno realizować wąski zakres zadań publicznych, resztę pozostawiając prywatnej inicjatywie. Radosław Sikorski opowiadał także o swojej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych porównując je do pracy w MON. Według niego MON jest "ministerstwem sterowalnym" bowiem jego pracownicy wykonują dobrze polecenia służbowe bez w wdawania się w dyskusje nad ich celowością czego brakowało Sikorskiemu w MSZ. Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Jako pierwszy głos w niej zabrał Piotr Janiszewski z Młodych Socjalistów, który podziękował Sikorskiemu za to że nie zabrał ze sobą na spotkanie ochrony, która miałaby wyprowadzać z sali działaczy antywojennych, tak jak działo się to podczas niedawnego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim. Janiszewski zarzucił Sikorskiemu że jest jedynie pozorowanym demokratą co ma się przejawiać m.in. w jego sprzeciwie wobec zwołania ogólnopolskiego referendum w sprawie amerykańskiej tarczy rakietowej. Radosław Sikorski odpowiedział że nie przypomina sobie wyprowadzania sobie żadnych uczestników podczas debat z jego udziałem. Inny z obecnych Młodych Socjalistów przypomniał że nawet w stalinowskiej Polsce "pałkarze zatrzymywali się przed bramą uniwersytetu" a czego nie potrafili ochroniarze Sikorskiego, którzy zachęcani przez swojego szefa wyrzucali z sali działaczy antywojennych. Były szef MON odpowiedział na ten zarzut sugerując że usunięty z sali Piotr Ikonowicz zakłócał spotkanie, a w zajściu uczestniczyła wyłącznie Straż Uniwersytecka. Osoby, krytykujące go za postępowanie na Uniwersytecie Warszawskim nazwał stalinistami i trockistami. Działacze MS zwracali także uwagę że USA stawiane jako wzór dla Polski nie posiadają powszechnego systemu opieki medycznej, a samo wypisanie oświadczenia podatkowego trwa tam trzy razy dłużej niż w Polsce, dlatego podawanie USA jako przykładu kraju wolnego od biurokracji jest nadużyciem. Inni uczestnicy debaty koncentrowali się głównie na pytaniu o przyczyny odejścia Sikorskiego z rządu i o reformy w polskim wojsku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?