Pierwsze informacje ze szczytu G8

[2007-06-02 17:36:38]

W Rostocku (północne Niemcy) odbyła się dzisiaj demonstracja, która ma rozpocząć alterglobalistyczny antyszczyt przeciwko spotkaniu ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca.

Ostatnie informacje z Niemiec od naszych korespondentów mówią, że demonstracja zaczęła się około godziny 14 i ruszyła przez Rostock. Po 1,5 godzinie została jednak z niewyjaśnionych przyczyn zaatakowana przez policję, która starała sie rozbić alterglobalistów na dwie grupy.

Demonstranci odparli atak policji i sami otoczyli grupę około 40-50 policjantów. Po odparciu ataku policji wydawało sie, że sytuacja się uspokoiła jednak policja zaatakowała ponownie. W relacjach telewizyjnych o godzinie 17 pokazywano policjantów bijących przypadkowe osoby na oślep.

Policja przygotowuje blokadę obozu Camp Rostock gdzie nocuje w czasie szczytu duża ilość aktywistów. Blokady policji mogą doprowadzić do eskalacji napięć.

Dziś rano w Schwerinie, stolicy landu Meklemburgia-Pomorze Przednie miała się odbyć demonstracja skrajnie prawicowej NPD jak i kontrdemonstracja antyfaszystów. Jednak policja zakazała rozpoczęcia obydwu. Antyfaszyści zostali zatrzymani na dworcu, do miasta nie wpuszczano jadących do niego samochodów.

Bartosz Grucela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku