PKW zarejestrowała zgłoszone komitety
[2007-09-19 23:12:14]
Listę zgłoszonych komitetów wyborczych prezentowaliśmy we wcześniejszych artykułach. Ostatniego dnia przyjmowania przez PKW zgłoszeń o utworzeniu komitetu, zawiadomienia złożyły między innymi Komitet Wyborczy Demokratycznej Partii Lewicy oraz Komitet Wyborczy Unii Lewicy III RP. Deklarują one wolę zgłaszania kandydatów zarówno do Sejmu, jak i do Senatu. Chęć wystawienia własnych kandydatów do Senatu zadeklarowała również Partia Kobiet (początkowo ugrupowanie to zawiadomiło Państwową Komisję Wyborczą o zamiarze wystawienia kandydatów tylko do Sejmu). Teraz komitety wyborcze czeka proces rejestracji list okręgowych. Najtrudniejszym warunkiem jest konieczność zgromadzenia pięciu tysięcy podpisów poparcia osób na stałe zamieszkujących w danym okręgu. Ułatwieniem jest możliwość zarejestrowania części list okręgowych bez zebrania wymaganej liczby podpisów, jeśli komitet zarejestrował już prawidłowo listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła także zasady rozdziału numerów list wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Komitety wyborcze otrzymają takie same numery list, jakie posiadały w wyborach parlamentarnych w roku 2005. Komitety, które nie startowały dwa lata temu, otrzymają w wyniku losowania numery powyżej 20. Numery komitetów, które startowały w 2005 roku, a w nadchodzących wyborach parlamentarnych nie wystartują, nie będą nikomu przydzielone. Wobec tego w nadchodzących wyborach nie odnajdziemy na kartach do głosowania listy z numerem 1, ponieważ Ruch Patriotyczny nie zgłosił swojego komitetu wyborczego. Faktycznie pierwszą listą będzie więc lista Polskiej Partii Pracy - numer 2. Z numerem 3 wystartuje Liga Polskich Rodzin, z 6 - Prawo i Sprawiedliwość, z 8 - Platforma Obywatelska RP, z 10 - Polskie Stronnictwo Ludowe, z 15 - Samoobrona RP, z 18 - Narodowe Odrodzenie Polski, a z 19 - Mniejszość Niemiecka. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?