Warszawa: "Prawo do mieszkania - prawem człowieka" (akt.)

[2007-09-29 19:28:20]

29 września w siedzibie FZZ "Metalowcy" odbyła się konferencja inaugurująca Międzynarodowy Dzień Lokatora, w której wzięło udział ponad 60 osób. Problematyka poruszana na konferencji to głownie sprawy mieszkań komunalnych i spółdzielczych.

Konferencje organizowały Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz Kampania Mieszkanie Prawem nie Towarem przy wsparciu CK-LA i Młodych Socjalistów

Jarosław Urbański z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza mówił o sytuacji w Poznaniu, gdzie ok. 40 proc. lokatorów ma problemy z czynszem, ze względu na ich wysokość. Mówił również o rozpadaniu sie miasta na enklawy dla ludzi bogatych i całą resztę. Omówił też pasożytniczy charakter wielu zamkniętych osiedli, znajdujących sie poza miastem, które nie płacą na rzecz miasta ani grosza, a korzystają z jego infrastruktury.
Mówił również o szybko rosnących cenach mieszkań oraz wzrastającej liczbie branych w bankach kredytów na zakup mieszkań. Jego zdaniem przy kryzysie takim jak miał miejsce w USA czy Wielkiej Brytanii sytuacja osób, które wzięły kredyty może stać się tragiczna, bo ich mieszkania należą nie do nich, a do banku.

Grzegorz Ilnicki z Młodych Socjalistów przedstawił przykłady z Gdańska, gdzie problem jest poważny - ponieważ ponad 50 proc. lokatorów ma problemy z opłaceniem czynszów, a budynki są w fatalnym stanie technicznym.

Jakub Grzegorczyk oraz Andrzej Smosarski z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy oraz WSL przedstawili sytuację w Warszawie, gdzie urzędnicy traktują lokatorów mieszkań komunalnych i spółdzielczych jako zbędny dodatek, a miasto w ostatnich latach wyprowadziło na rynek ponad 10 tysięcy mieszkań komunalnych. Według nich, Ratusz planuje podzielić miasto na strefy, gdzie czynsz w mieszkaniach komunalnych będzie zależny od umiejscowienia mieszkania. Im bliżej centrum i infrastruktury komunikacyjnej, tym czynsze będą wyższe. Zdaniem prelegentów jest to cicha próba eksmisji lokatorów, którzy ze względu na sytuację ekonomiczną nie będą w stanie opłacić czynszu, a urzędnicy wyprowadzając mieszkania na rynek pozbędą się problemu.

Socjolog Katarzyna Rakowska przedstawiła dogłębną analizę mieszkalnictwa komunalnego i spółdzielczego na warszawskiej Woli.
Omówiła też podejście urzędników do spraw lokatorskich wymieniając przykłady traktowania osób biednych jako marginesu społecznego. Skrytykowała politykę mieszkaniową samorządu i jego brak współpracy z innymi instytucjami. Przedstawiła także skomplikowaną oraz długotrwałą procedurę, którą musi przejść w Warszawie osoba starająca się o lokal socjalny.

Podczas konferencji zaprezentowano też pytania dotyczące polityki mieszkaniowej, jakie chce zadać kampania MPnT kandydatom na posłów w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

30 września o godzinie 14.00 pod pomnikiem Kopernika rozpocznie się demonstracja pod hasłami "Prawo do mieszkania - prawem człowieka", "Dość podwyżek czynszów" oraz "Chcemy tanich, społecznych mieszkań". Więcej informacji o Międzynarodowym Dniu Lokatora tutaj.

Patryk Kisling


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku