Reader's Digest: Najlepiej żyje się w Finlandii i Sztokholmie

[2007-10-05 18:41:54]

Jak wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez wydawnictwo Reader's Digest, krajem najlepszym do życia jest Finlandia. Za nią plasują się kolejno Islandia, Norwegia, Szwecja i Austria.

Finlandia wygrała dzięki wysokim ocenom czystości wody i powietrza, niskim wskaźnikom zachorowalności dzieci oraz wysokim standardom ochrony obywateli przed zanieczyszczeniami i katastrofami naturalnymi – czytamy w uzasadnieniu.

Lista liczy 141 państw. Stany Zjednoczone uplasowały się na 23 miejscu, Wielka Brytania – na 25, a 84 pozycję zajmują Chiny. Najniżej sklasyfikowane zostały kraje afrykańskie. Reuter, który poinformował o opracowaniu, nie podał jak na razie miejsca Polski.

Równocześnie sporządzono klasyfikację metropolii świata. Pierwsze miejsce zajął Sztokholm, a kolejne Oslo, Monachium i Paryż. Co warte podkreślenia, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze 3 miasta niemieckie. Nowy Jork uplasował się na 15 pozycji, a Londyn – 27. Najniższe miejsca zajmują miasta azjatyckie, w tym gospodarz przyszłorocznej Olimpiady, Pekin.

Klasyfikację sporządził Matthew Kahn, amerykański ekonomista ochrony środowiska. W swoim studium uwzględnił szeroki wachlarz czynników, od czystości wody i emisję gazów cieplarnianych po oświatę i dochody ludności.

Przemysław Zieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku