Statut Banco del Sur podpisany
[2007-12-10 15:25:53]
9 grudnia odbyło się w Buenos Aires oficjalne podpisanie statutu Banku Południa (hiszp. Banco de Sur, port. Banco do Sul).
W uroczystości wzięli udział: Néstor Kirchner (Argentyna), Luiz Inácio Lula da Silva (Brazylia), Hugo Chávez (Wenezuela), Rafael Correa (Ekwador), Nicanor Duarte Frutos (Paragwaj) oraz Evo Morales (Boliwia). Wśród podpisujących zabrakło urugwajskiego prezydenta Tabaré Vázqueza, który chciał uniknąć głośnych protestów argentyńskich ekologów, którzy walczą z pomysłem budowy wielkiej fabryki papieru na terenie Urugwaju.
W uroczystości brała też udział Kristina Kirchner, która dzień później, w poniedziałek przejęła obowiązki prezydenckie w Argentynie.
Celem Banco del Sur jest finansowanie rozwoju krajów członkowskich z ostatecznym celem jakim ma być ich zjednoczenie, redukcja różnic w dochodach i promocja równości.
Evo Morales powiedział, że kraje członkowskie nareszcie nie zależą od międzynarodowaych organizacji finansowych, które w zamian za udzielenie pożyczek zawsze stawiają warunki takie jak prywatyzacja.
Rafael Correa dodał, że Banco del Sur to początek upadku systemu zależności finansowej, tej smutnej spuścizny neoliberalizmu zapowiedział też działania na rzecz utworzenia w Ameryce Południowej wspólnoty monetarnej.
Bartosz Nowaczyk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?