Holandia zadziera z Microsoftem
[2007-12-13 16:49:12]
![]() ODF to tzw. otwarty1 format zapisu elektronicznych plików biurowych, który w 2006 roku uzyskał międzynarodowy certyfikat ISO. Certyfikacja formatu ODF połączona z atrakcyjnymi warunkami licencyjnymi sprowadzającymi się do bezpłatnego korzystania z samego formatu oraz oprogramowania do jego obsługi, zaowocowały zainteresowaniem wielu rządów i instytucji publicznych na całym świecie. W Europie Środkowej z ODF korzysta już między innymi Słowacja i Niemcy, a poza tym regionem takie kraje jak: Południowa Afryka, Australia, Japonia czy amerykański stan Massachusetts. Często podnoszonym argumentem przeciw korzystaniu z formatów Microsoftu jest wysoka cena produktów tej korporacji, niezgodność ze standardami komputerowymi, brak dostępu do kodu źródłowego oraz uzależnienie od faktycznego monopolisty na rynku aplikacji biurowych, które rodzi oczywiste obawy dotyczące bezpieczeństwa danych w kręgach instytucji rządowych. Lokalny oddział Microsoftu ostro zareagował na decyzję parlamentarzystów holenderskich, wskazując że nowe wytyczne dyskryminują ich własny format o nazwie OpenXML. Format ten nie posiada jednak certyfikatu ISO, a kontrowersyjny proces jego przyznawania, któremu towarzyszyły intensywne działania lobbingowe na całym świecie, jest mocno opóźniony na skutek przegranego we wrześniu tego roku głosowania w organizacji ISO. Proces standaryzacji został wówczas zablokowany przez osiemnaście krajów, wskazujących na poważne wady OpenXML uniemożliwiające korzystanie z plików w tym formacie w programach innych niż sprzedawanych przez Microsoft i argumentujących, że istnieje już jeden standard, a zatem wprowadzanie kolejnego jest pozbawione sensu. Przypomnijmy, że rząd polski pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego znalazł się wówczas w grupie krajów, które głosowały zgodnie z zaleceniami lobby firmy Microsoft i poparły certyfikację dla OpenXML. Zarzuty Microsoftu odparł Ruud Vriens z organizacji OpenDoc Society, który powiedział, że "wybór ODF nikogo nie wyklucza i nie ma powodu, dla którego instytucje nie mogłyby korzystać z Microsoft Office". Vriens przypomniał, że firma Sun Microsystems opracowała wtyczkę pozwalającą na korzystanie z ODF w tym pakiecie. Mimo tych deklaracji, specjaliści z branży informatycznej spodziewają się znacznego wzrostu zainteresowania sztandarowym programem pozwalającym na operowanie z ODF, czyli darmowym OpenOffice.org. 1 - Termin "otwarty" jest używany w branży komputerowej dla nazwania oprogramowania posiadającego ogólnodostępny kod źródłowy, nierzadko rozpowszechnianego za darmo. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?