Ornontowice: Rozmowy związkowców z zarządem JSW

[2007-12-28 20:24:53]

28 grudnia w Urzędzie Gminy w Ornontowicach odbyły się rozmowy przedstawicieli protestujących związków zawodowych z kopalni "Budryk" oraz zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej do której ma być włączona kopalnia.

Górnicy domagają się wyrównania płac w ich kopalni z tymi jakie mają górnicy w JSW czyli podwyżki o około 700 złotych. Jak powiedział Grzegorz Bednarski Związku Zawodowego "Kadra" związkowcy złożyli kompromisową propozycję, której przyjęcie przez zarząd będzie oznaczać zawarcie porozumienia i przerwanie trwającego 12 dzień strajku. Zarząd JSW nie zajął jeszcze w tej sprawie stanowiska.

Rozmowy komitetu strajkowego z władzami spółki rozpoczęły się 27 grudnia, jednak zostały przerwane po tym jak prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski zarządał od wszystkich działających w kopalni związków zawodowych zajęcia wspólnego stanowiska w sprawie protestu.

Tego samego dnia miał miejsce protest kilkuset górników przed urzędem gminy. Skandowano "Chcemy pracować, a nie strajkować".

Do komitetu strajkowego należy trzy związki zawodowe: związek Zawodowy "Kadra", Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" oraz Związek Zawodowy "Jedność Pracowników Budryka". 27 grudnia dołączył do nich Związek Zawodowy Ratowników.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku