Grupa 2008: Nie egzorcyzmujmy "Strachu"!

[2008-01-23 00:31:56]

Trwa debata wywołana polskim wydaniem książki "Strach" prof. Jana Tomasza Grossa. W dyskusji na temat antysemityzmu w Polsce zaraz po zakończeniu II wojny światowej głos zabrali również działacze Grupy 2008, nieformalnej struktury zrzeszającej działaczy lewego skrzydła LiD-u.

Kilkanaście ostatnich dni to gorąca dyskusja nad wydaną przez – co godne podkreślenia – katolickie wydawnictwo Znak książką Strach Jana Tomasza Grossa dotyczącą antysemityzmu w powojennej Polsce. Gross wydobywa wstrząsające świadectwa dotyczące zbrodni, jakich Polacy dopuścili się na swoich żydowskich współobywatelach. Strach weryfikuje nasze wyobrażenia o działaniach Polaków w trakcie i po drugiej wojnie światowej. Zmierzenie się z prawdą zawartą w książce jest wyzwaniem dla Polaków jako wspólnoty. Czy okażemy się gotowi na przyjęcie odpowiedzialności za czyny naszych przodków czy wybierzemy drogę zaprzeczania bolesnym faktom? – czytamy w oświadczeniu.

W ostatnich dniach znaczna część dziennikarzy, hierarchów kościoła i niektórzy politycy starają się nas przekonać, że książka Grossa nie ma żadnej wartości, jest nienaukowa, powstała jako owoc nienawiści i powoduje niepotrzebne spory. Mamy do czynienia z egzorcyzmowaniem Strachu. Taka postawa nie służy budowaniu wspólnoty gotowej spojrzeć na przeszłość, żeby wyciągnąć z niej naukę dla teraźniejszości i przyszłości. Zaprzeczanie służy podtrzymywaniu wspólnoty opartej na iluzjach i lęku przed własną historią – piszą dalej autorzy stanowiska.

Członkowie Grupy 2008 skrytykowali również artykuł dotyczący "znieważenia narodu polskiego". Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, mające na celu ustalenie, czy książka Grossa nie doszło złamania tego przepisu. Zdaniem autorów artykuł ten służy "kneblowaniu ust niewygodnym autorom" i powinien zostać uznany za niekonstytucyjny bądź też wykreślony na drodze parlamentarnej.

Książka Grossa zachęca, aby w trudnej historii Polaków i Żydów znaleźć wątki uniwersalne. Polacy gotowi są zmierzyć się z własną historią, aby odnaleźć w niej prawdę nienawiści, do której zdolni są ludzie, i prawdę solidarności ze słabymi, którą książka także odsłania, wskazując na przykłady bohaterskiego niesienia pomocy Żydom. Dokonanie wyboru, po jakiej stronie historii chcemy stanąć, możliwe jest tylko wtedy, gdy znamy jej jasne i ciemne karty – czytamy w zakończeniu.

Oświadczenie podpisali: Bartosz Dominiak (wiceprzewodniczący SdPl), Artur Hebda (wiceprzewodniczący SLD), Tomasz Kalita (szef Biura Programowego SLD), Marcin Rzepecki (członek Zarządu SdPl), Piotr Siła-Nowicki (sekretarz generalny Unii Pracy), Michał Syska (wiceprzewodniczący SdPl) i Szymon Szewrański (członek Zarządu SdPl).

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku