Polscy muzułmanie o sytuacji w Palestynie

[2008-01-24 10:46:33]

Polskie organizacje muzułmańskie wydały wspólne oświadczenie w którym wyrażają swój sprzeciw wobec działań zbrojnych Izraela wymierzonych w ludność cywilną Palestyny.

Apelujemy do Polskiego Rządu oraz Unii Europejskiej o interwencje dyplomatyczną w celu przerwania niehumanitarnych warunków, tragicznej gehenny palestyńskiej ludności cywilnej w strefie Gazy, w której ponad milion osób nie ma zapewnionych podstawowych warunków do godnego ludzkiego życia - czytamy w stanowisku. Muzułmanie podkreślają, że obecnie do Strefy Gazy przestała docierać pomoc humanitarna i obszar ten jest praktycznie odcięty od świata.

Uważamy, że organizacje międzynarodowe, a w szczególności Organizacja Narodów Zjednoczonych, powinny bezzwłocznie sięgnąć po wszelkie możliwe środki mające na celu natychmiastowe przerwanie działań militarnych - dodają autorzy oświadczenia. Polscy wyznawcy islamu wezwali do podjęcia działań w na rzecz przywrócenia stabilizacji i pokoju w tym regionie oraz zapewnienia godnego życia obywatelom palestyńskim.

Dokument podpisały Liga Muzułmańska w Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej, Rada Imamów w Rzeczpospolitej Polskiej, Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego oraz Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce.

26 stycznia pod ambasadą Izraela w Warszawie (ul. Krzywickiego 24) odbędzie się demonstracja przeciwko izraelskiej polityce wobec mieszkańców Strefy Gazy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 czerwca:

1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.

1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.

1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.

1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.

1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.

1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.

1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.

1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)

1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.

2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu


?
Lewica.pl na Facebooku