Eurostat: Znowu spadło bezrobocie w UE

[2008-02-01 02:41:17]

Eurostat przedstawił raport na temat bezrobocia w Unii Europejskiej w grudniu 2007 roku. Zgodnie z nim bezrobocie w 27 krajach UE spadło z 7,6 proc. w grudniu 2006 r. do 6,8 proc. w grudniu 2007 r. (w listopadzie 2007 r. wynosiło 6,9 proc.).

Najniższe bezrobocie zanotowano w Holandii – 2,9 proc., w Danii – 3,1 proc., na Cyprze – 3,8 proc. oraz na Litwie – 4,0 proc., a najwyższe na Słowacji – 10,8 proc. i w Hiszpanii – 8,6 proc.

W okresie grudzień 2006 r. – grudzień 2007 r. 24 kraje UE zanotowały spadek bezrobocia, a w 3 państwach nastąpił jego wzrost. Największy spadek bezrobocia odnotowano w Polsce (z 11,8 proc. do 8,1 proc.) i w Bułgarii (z 8,2 proc. do 5,8 proc.). Największy wzrost bezrobocia odnotowano w Hiszpanii (z 8,2 proc. do 8,6 proc.).

Wśród osób poniżej 25 roku życia bezrobocie w omawianym czasie spadło z 16,3 proc. do 14,8 proc. Najmniej bezrobotnych w tej kategorii wiekowej jest w Holandii – 5,1 proc. i w Słowenii – 7,9 proc. (w czwartym kwartale 2007 r.). Najwięcej bezrobotnych poniżej 25 roku życia jest w Grecji – 22,6 proc. (w trzecim kwartale 2007 r.), w Rumunii – 21,6 proc.

Bezrobocie wśród mężczyzn w UE w okresie od grudnia 2006 r. do grudnia 2007 r. spadło z 7,0 proc. do 6,4 proc., a wśród kobiet z 8,4 proc. do 7,3 proc.

Eurostat podał też dane o stopie bezrobocia w USA i Japonii. W grudniu bieżącego roku bezrobocie w USA wyniosło 5,0 proc. (rok wcześniej 4,5 proc.), a w Japonii 3,8 proc. (rok wcześniej 4,1 proc.).

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 czerwca:

1848 - W Paryżu rozpoczęło się powstanie robotnicze tzw. dni czerwcowe.

1879 - Urodziła się Huda Szarawi, jedna z prekursorek feminizmu w Egipcie, współtwórczyni Egipskiej Unii Feministycznej.

1899 - Urodził się Michał Kalecki, wybitny ekonomista polski. Członek PAN. Politycznie sympatyzował z lewicą, przed wojną z Komunistyczną Partią Polski.

1905 - Wybuch Powstania Łódzkiego. Robotnicy budują barykady i ścierają się z wojskami carskimi. Po stronie powstańców walczą bojowcy partii lewicowych. Walki trwają do 25 czerwca. Ginie kilkaset osób, gł. cywilów. Wojska carskie tracą kilkudziesięciu zabitych

1908 - Na Ślasku Cieszyńskim powstało Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej „Siła”.

1935 - W Warszawie zmarł Szymon Askenazy, wybitny historyk związany z centrolewicą.

1936 - Komisja Centralna Związków Zawodowych (KCZZ) uchwaliła protest przeciwko krwawym represjom wobec robotników i złożyła hołd poległym z rąk policji.

1937 - W Moskwie aresztowano a następnie zabito działacza KPP i redaktora organu prasowego KW Międzynarodówki Komunistycznej Maksymiliana Horwitz-Waleckiego.

1986 - Hiszpania: Po wyborach parlamentarnych do władzy powrócili socjaldemokraci z PSOE.

2016 - Virginia Raggi (M5S) jako pierwsza kobieta objęła urząd burmistrza Rzymu.


?
Lewica.pl na Facebooku