Koniec strajku w "Budryku" - komentarze
[2008-02-02 12:58:20]
Zdaniem szefa "Sierpnia 80" Bogusława Ziętka strajk zakończył się pełnym sukcesem protestujących. Dla Ziętka jest to tym większy sukces gdyż walka strajkowa toczyła się przy nieprzychylnym nastawieniu mediów i innych organizacji związkowych. Na mocy porozumienia górnik ścianowy powinien na początku lutego w ramach wyrównania za 2007 rok otrzymać ok. 2200 zł brutto, czyli 1500 zł netto, oraz podwyżkę wynagrodzenia - w 2008 na poziomie ok. 10 proc. - to wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w całej spółce. Jednocześnie do 2010 roku ma zakończyć się proces wyrównywania płac w spółce. Pierwotnie spółka planowała zakończyć standaryzację wynagrodzeń do końca 2011 roku. Inaczej wyniki strajku ocenia Sławomir Łukaszewicz, szef działającego na "Budryku" Związku Zawodowego Pracowników Mechanicznej Obróbki Węgla "Obróbka". Jego zdaniem strajk był niepotrzebny, gdyż zasadniczo wszystkie postulaty załogi byłyby spełnione, gdyby w referendum ws. włączenia w skład JSW górnicy zagłosowali pozytywnie. Na skutek agitacji "Sierpnia" 80" i "Kadry" tak się nie stało. Mówili zagłosujcie "przeciw", a pieniądze i tak będą. Gdy okazało się, że zagłosowali górnicy "przeciw" a pieniędzy na podwyżki nie ma to zaczął się problem. Wtedy podjęto decyzję o strajku, którego można było uniknąć – stwierdził Łukaszewicz. Jako związkowiec uważam, że groźba strajku zazwyczaj jest bardziej skuteczna od samego strajku – dodaje. Jego zdaniem oprócz kwestii płacowych jedną z przyczyn strajku była walka związków zawodowych o rząd dusz na kopalni. Porozumienie pozytywnie oceniają również członkowie "Kadry" i "Jedności Pracowników Budryka". Stanowisko zbliżone do Łukaszewicza prezentują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników i "Solidarności". W piątek kopalnia "Budryk" wznowiła pracę. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?