Łódzka Manifa na Pasażu Włókniarki

[2008-03-09 12:42:06]

Kilkadziesiąt osób zgromadziła V łódzka Manifa, zorganizowana przez Nieformalną Grupę Łódź Gender i łódzki okręg Młodych Socjalistów. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15.00, tradycyjnie na pasażu Schillera, przemianowanym tego dnia na pasaż Włókniarki.

W imieniu Grupy Łódź Gender przemówienie wygłosiła Izabela Desperak, podkreślając m.in. brak postaci kobiecych w przestrzeni publicznej i potrzebę zmian w tym zakresie. Wyraziła także ubolewanie z powodu fatalnych skutków transformacji ustrojowej, nazywanej demokratyzacją. Wspomniał o tym również Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów mówiąc: Prawo do aborcji, możliwość bezpłatnego korzystania z zapłodnienia in vitro i antykoncepcji, gruntowna edukacja seksualna młodzieży to niezbędne minimum, które musi być zapewnione przez nowoczesne, europejskie państwo. Polska, bez względu na zmieniające się rządy od 18 lat podąża w przeciwnym kierunku. Zadeklarował także poparcie dla kobiet walczących o wyzwolenie spod patriarchatu.

Po przemówieniach odbył się krótki happening. W tym roku organizatorki i organizatorzy zrezygnowali z wykorzystywania pomnika Schillera i postanowili odsłonić własny pomnik, przedstawiający Łodziankę. Na postumencie stanęła młoda kobieta, ubrana w pielęgniarski fartuch, w jednej z rąk trzymała dziennik nauczycielski, a w drugiej zabawkową maszynę przędzalniczą. W ten sposób przynajmniej na chwilę powstał w Łodzi pomnik symbolizujący pracującą kobietę.

Następnie ulicą Łodzianki (byłą Piotrkowską) ruszył przemarsz w kierunku placu Wolności. Uczestniczki i uczestnicy przemarszu zmieniali nazwy każdej z mijanych przecznic, nadając im imiona żeńskich patronek. Skandowano m.in. "Wolność, równość, tolerancja" oraz "Wolne kobiety – Wolny świat".

Przemówienia i przemarsz bez większych skutków starało się zakłócić kilkunastu młodych działaczy neofaszystowskich. Zostali zatrzymani przez policję dopiero w połowie Manify, mimo, że ich zgromadzenie od początku było nielegalne.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku