USA: Koniec moratorium na egzekucje

[2008-04-17 08:05:47]

16 kwietnia, w trybie przyśpieszonym, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w sprawie Baze v. Rees, iż stosowanie mieszanki substancji przy aplikowaniu skazańcom zastrzyku trucizny (lethal injection) nie narusza postanowień 8 poprawki do konstytucji, zakazującej stosowania kar "okrutnych i wymyślnych".

Adwokaci Ralpha Baze'a, oczekującego w Kentucky na egzekucję, argumentowali, iż stosowana metoda może powodować bardzo bolesną i długą agonię, co kilkakrotnie miało miejsce w ostatnich latach.

Co prawda wyrok dotyczy tylko Kentucky, jednakże z uwagi na to, iż wszystkie stanu praktykujące karę śmierci oraz rząd federalny stosują "koktajl trzech substancji", egzekucje w całym kraju zostały wstrzymane do czasu decyzji. Nikt nie został stracony od września ubiegłego roku.

Oddalenie pozwu Baze'a oznacza, iż nie ma przeszkód w podjęciu na nowo egzekucji po 7-miesięcznym moratorium.

Za przyjęciem decyzji głosowali prezez John Glover Roberts oraz sędziowe John Paul Stevens, David Souter, Antonin Scalia, Anthony Kennedy oraz Samuel Alito. Przeciwko opowiedzieli się Ruth Bader Ginsburg i Stephen Breyer.

Uważa się, iż niektórzy przeciwnicy kary śmierci (jak np. sędziowie Stevens i Souter) poparli decyzję z obawy, iż w wypadku zakazania stosowania zastrzyku stany mogą powrócić do wcześniej stosowanych metod (m.in. krzesła elektrycznego i komory gazowej).

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku