Lima: Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

[2008-05-17 11:31:22]

Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych - to główne hasła deklaracji końcowej szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie. W szczycie wzięli udział prezydenci, premierzy i ministrowie z 60 krajów.

W deklaracji przyjętej 16 maja uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. Kraje UE, nie precyzując kwot, zadeklarowały wsparcie walki z biedą i nierównościami społecznymi.

Państwa Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do zapewnienia do 2020 r. powszechnego dostępu do wody pitnej, do działań na rzecz wyeliminowania głodu, niedożywienia, bezdomności, analfabetyzmu oraz do poprawienia wskaźników zatrudnienia i upowszechnienia edukacji.

Uczestnicy zadeklarowano wolę zastąpienia wygasającego za 4 lata protokołu z Kioto "ambitnym i globalnym porozumieniem" oraz wyrażono zamiar przeciwdziałania zmianom klimatycznym spowodowanym efektem cieplarnianym

W deklaracji zapisano też, że do końca 2009 r. zakończą się negocjacje umów stowarzyszeniowych Unii Europejskiej ze Wspólnotą Andyjską (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru) i krajami Ameryki Środkowej. Wyrażono także chęć wznowienia rozmów z Mercosurem.

Premier Donald Tusk, który reprezentował Polskę na szczycie, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej "jednym głosem" przestrzegały polityków Ameryki Łacińskiej przed "pokusą socjalizmu".

W Ameryce Łacińskiej trwa spór widoczny poprzez symboliczne postaci, z jednej strony Hugo Chávez, a z drugiej strony np. prezydent Brazylii Lula da Silva. To są dwa pomysły na rozwój Ameryki Łacińskiej. UE bardzo wyraźnie wskazuje na potrzebę budowania instytucji właściwych dla wolnego rynku, stabilnej demokracji, praworządnego państwa - powiedział Tusk.

Podczas szczytu Tusk odbył rozmowy dwustronne z prezydentami Brazylii, Meksyku i Kolumbii.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku