Krzysztof Łabądź przywrócony do pracy

[2008-06-22 15:03:22]

Jeden z przywódców strajku w KWK "Budryk", przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w kopalni, Krzysztof Łabądź, został przywrócony do pracy. Jastrzębska Spółka Węglowa wycofała wypowiedzenie. Łabądź zapowiedział, że wycofa pozew z Sądu Pracy w Mikołowie.

Mam nadzieje, że podobnie będzie z moim kolegami - stwierdził działacz. Przedstawiciele JSW nie chcieli komentować powodów przywrócenia do pracy związkowca "Sierpnia 80".

Termin wypowiedzenia umowy o pracę Łabądzia upływał z końcem czerwca. Po strajku dwaj jego uczestnicy, m.in. Wiesław Wojtowicz z "Jedności Pracowników Budryka", zostali zwolnieni dyscyplinarnie bez okresu wypowiedzenia, pozostali związkowcy mieli miesięczne lub - w większości - trzymiesięczne okresy wypowiedzenia.

W maju Państwowa Inspekcja Pracy oceniła, że zwolnienie z pracy Łabądzia i innego lidera protestu, Grzegorza Bednarskiego ze Związku Zawodowego "Kadra Budryka", było nieprawidłowe. W związku z tym inspekcja wystąpiła o ukaranie dyrektora kopalni.

Strajk w "Budryku" trwał 46 dni. Brały w nim udział cztery związki zawodowe: WZZ "Sierpień 80", ZZ "Kadra Budryka", "Jedność Pracowników Budryka" i Związek Zawodowy Ratowników Górniczych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku