Czechy: Zielona ministerka przeciw eutanazji, a za hospicjami
[2008-07-27 11:42:07]
![]() Według Stehlíkovej, legalizacja eutanazji nie jest dobrą drogą. Państwo powinno zamiast tego wzmocnić sieć hospicjów i zapewnić fachową opiekę ciężko chorym osobom zarówno w specjalnych placówkach, jak i w domach. Wprowadzenie eutanazji byłoby nieszczęśliwym krokiem. Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby większość ludzi mogła umierać spokojnie w domu, między bliskimi - powiedziała Stehlíková. Od nowego roku w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mają znaleźć się rozwiązania dla osób starszych i nieuleczalnie chorych, które wymagają pomocy i stałej opieki medycznej, ale nie chcą przebywać w szpitalu lub hospicjum. Takie osoby otrzymają pomoc we własnym domu. Również rodziny osób starszych i chorych będą mogły liczyć na wsparcie i pomoc. Z drugiej jednak strony, podkreśla się, że w obecnej sytuacji Czechy nie są w stanie zapewnić opieki hospicyjnej na wysokim poziomie. Zachodnioeuropejska norma wynosi pięć miejsc w hospicjum na 100 tysięcy obywateli, podczas gdy w Czechach norma ta nie jest zrealizowana nawet w połowie. Autorzy projektu ustawy legalizującej eutanazję uzasadniali go przede wszystkim tym, że w Czechach dokonuje się wielu tak zwanych "dzikich eutanazji", pozostających poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego też chcieli wprowadzić odpowiednią procedurę rządzącą możliwością przeprowadzenia takiego zabiegu. Milan Hamerský, przewodniczący Liberalnej Partii Reform (Liberální Reformní Strana), która popiera projekt Domšovej, poinformował, że rozpoczęła się akcja zbierania podpisów poparcia dla ustawy. Jej autorzy chcą przekonać się, jak duże społeczne poparcie istnieje w Czechach dla kwestii legalizacji eutanazji. Według sondaży, prawie dwie trzecie Czechów popiera wprowadzenie w ich kraju możliwości przerwania życia na życzenie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?