Związkowcy bronią emerytur pomostowych

[2008-08-01 18:33:25]

Brakiem porozumienia zakończyły się obrady zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej. Reprezentanci strony pracowniczej nie chcą zgodzić się na propozycje strony pracodawczej i rządowej, które zmierzają do wprowadzenia czasowych ograniczeń dotyczących emerytur pomostowych.

Konfederacja Pracodawców Polskich chciałaby, aby emerytury pomostowe przysługiwały wyłącznie osobom urodzonym przed 1969 rokiem. Rząd skłonny był przyjąć inne kryterium czasowe - z emerytur pomostowych mogłyby korzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku, niezależnie od daty urodzenia. Przedstawiciele związków zawodowych konsekwentnie odrzucają możliwość wprowadzenia kryterium w postaci wieku lub momentu rozpoczęcia pracy.

Związki zawodowe stoją - w przeciwieństwie do KPP i rządu - na stanowisku, że emerytury pomostowe powinny być stałą instytucją systemu ubezpieczeń społecznych. Emerytury pomostowe nie powinny mieć charakteru wygasającego, dopóki wcześniej nie zostaną usunięte szczególne warunki pracy - głosi stanowisko Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Rozbieżności pojawiły się też co do katalogu zawodów i prac, które wiązałyby się z prawem do emerytury pomostowej.

Emerytury pomostowe zastąpią od nowego roku wcześniejsze emerytury. Świadczenia będą wypłacane ze specjalnego funduszu, na który składkę zapłacą pracodawcy. Tak zwane pomostówki adresowane będą do pracowników, którzy przez co najmniej 15 lat pracowali w szczególnych warunkach lub wykonywali szczególną pracę. Kolejnym warunkiem nabycia prawa do świadczeń będzie osiągnięcie odpowiedniego wieku (zasadniczo 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet) oraz posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku