Krzyżaniak: Zielona Góra - Ruszyła kampania w obronie Kantorczyka

[2008-08-04 08:15:24]

W środę 12 lipca przed Głównym Oddziałem Poczty Polskiej w Zielonej Górze ustawiła się pikieta. Chodziło o zwolnionego z gdańskiego oddziału poczty członka OZZ Inicjatywa Pracownicza, Bartosza Kantorczyka, listonosza i współzałożyciela Komisji Zakładowej OZZ IP Przy Poczcie Polskiej. W pikiecie wzięli udział członkowie IP z Zielonej Góry, Kostrzyna, Szczecina oraz Poznania. Łącznie 8 osób. Pikietujący rozwinęli transparent z hasłem "Przywróćcie do pracy Bartka Kantorczyka". Sam Bartek nie tak dawno pikietował przed zielonogórskim Auchan, przeciwko łamaniu praw pracowniczych na terenie tego sklepu. Pikietował też przed Auchanem w Gdańsku, gdy Auchan w Zielonej Górze zaczął pozbywać się niewygodnych związkowców. Nic więc dziwnego, że to właśnie pikieta w Zielonej Górze otworzyła kampanię solidarnościową w jego sprawie. Już 16 lipca odbyły się kolejne pikiety. W Polsce przed oddziałami poczty w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Toruniu. Za granicą przed ambasadami w Wilnie i Edynburgu. Planowane są następne pikiety. Do kampanii ma się niebawem włączyć francuskie CNT-F.

Bartek to inicjator strajku pocztowców w listopadzie 2006 roku. Był jednym z trzech listonoszy prowadzących w lutym bieżącego roku protest głodowy. Brał czynny udział w czerwcowym strajku organizowanym przez "Solidarność". Od dawna walczy z upokarzającymi warunkami pracy pocztowców, samemu będąc listonoszem.

O co walczą pocztowcy z Inicjatywy Pracowniczej i za co zwolnili Kantorczyka

Komisja Zakładowa Inicjatywy Pracowniczej od 31 stycznia pozostaje z Pocztą Polską w sporze zbiorowym. Przyczyną wejścia w spór zbiorowy było między innymi niewywiązanie się dyrekcji z porozumienia postrajkowego z 13 grudnia 2006 r. Dyrekcja Generalna zadeklarowała w nim m. in., że zobowiąże swoich pełnomocników do bezwzględnego przestrzegania norm czasu pracy, zadba o rezerwę kadrowo-urlopową, jak też poprawi bhp, w tym także bezpieczeństwo listonoszy przenoszących gotówkę. Dyrekcja zerwała negocjacje ze związkowcami, na co trzej listonosze, w tym również Bartek Kantorczyk, odpowiedzieli głodówką. Mimo nieprzyjmowania posiłków nie zaprzestali roznoszenia przesyłek pocztowych. Dyrekcja nie zareagowała na tę formę protestu, a warunki bhp, w tym przede wszystkim bezpieczeństwo listonoszy uległy dalszemu pogorszeniu – kolejny raz podniesiono limity jednorazowo przenoszonych przez listonoszy kwot pieniężnych. 12 czerwca Bartek Kantorczyk odmówił przenoszenia przekazów pieniężnych. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko zupełnej znieczulicy kierownictwa na zagrożenie, jakiemu poddani są pocztowcy wskutek nieodpowiedzialnej polityki firmy.

30 czerwca br. przebywającemu od 10 dni na urlopie związkowcowi doręczono zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 52 Kodeksu Pracy – czyli zwolniono go dyscyplinarnie. W uzasadnieniu jako przyczynę zwolnienia podano dwukrotne niezastosowanie się do polecenia służbowego Naczelnika Urzędu Pocztowego Gdańsk 18 oraz Dyrektora Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Gdańsku, dotyczącego pobrania gotówki i wypłat przekazów pieniężnych. Owa dwukrotna niesubordynacja miała mieć miejsce 13 i 16 czerwca, czyli zaraz po tym jak listonosz poinformował przełożonych o swoim zamiarze.

Bartek Kantorczyk zdecydował się nie nosić gotówki dopiero po tym jak zapytane przez niego w drodze korespondencyjnej służby bhp oraz Dyrekcja Generalna nie potrafiły dowieść legalności podnoszenia limitów. Dyrekcja Generalna powoływała się na rozporządzenie MSWiA z 14.10.1998, co jednak zdementowało ministerstwo i Komenda Główna Policji, stwierdzając w odpowiedzi na przedłożone pismo, że "rozporządzenie MSWiA z 14.10.1998 nie dotyczy kwot przekazów przenoszonych przez listonoszy", lecz "określa zasady i warunki transportu wartości pieniężnych przez pracowników ochrony w myśl ustawy z dnia 22.08.97 roku o ochronie osób i mienia". Ochronie bez wątpienia przysługują o wiele lepsze środki obrony niż listonoszom. W większości listonosze gdańskiego oddziału poczty wyposażeni byli w gaz pieprzowy, na którym widniało wyraźne zastrzeżenie "Ten gaz pieprzowy jest tylko przeciw psom. Nie stosować przeciw ludziom!", oraz zazwyczaj od dawna niesprawny sygnalizator dźwiękowy. W opinii wielu pracowników środki te są zupełnie niewystarczające. Znamienny jest tu fakt, że część listonoszy Poczty Polskiej jest znacznie lepiej chroniona i posiada na stanie paralizator! Tak więc poczta nie tylko nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom, lecz również dyskryminuje pod tym względem dużą część swojej załogi.

Poczta złamała przepisy 3 ustaw

Zwalniając Bartka Kantorczyka dyrekcja poczty złamała w sumie przepisy 3 ustaw. Bartek był wyznaczony do prowadzenia rozmów z zarządem, i to działanie pracodawcy uniemożliwiło stronie związkowej dalsze zgodne z ustawą prowadzenie sporu zbiorowego, co narusza art. 26 § 1 Ustawy o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych. Ponadto Bartek Kantorczyk pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej i był wybrany w głosowaniu imiennym na członka zarządu, w związku z czym na mocy art. 32 § 1 Ustawy O Związkach Zawodowych przysługiwała mu specjalna ochrona przed zwolnieniem. Poczta Polska złamała też art. 52 § 3 Kodeksu Pracy, rozwiązując stosunek pracy bez wypowiedzenia i nie konsultując tego z reprezentującą związkowca organizacja zakładową. Zwolniony związkowiec pozwał pocztę do Sądu Pracy w Gdańsku. Domaga się przywrócenia do pracy, zapłaty utraconej części wynagrodzenia, oraz odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie.

Piotr Krzyżaniak


Tekst ukazał się na stronie Internacjonalista (www.internacjonalista.pl).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku