Opara: Globalistyka z azjatyckiej perspektywy

[2008-08-14 11:39:53]

Staraniem ambitnego Wydawnictwa "Sprawy Polityczne" ukazała się książka, która nie powinna ujść uwadze osób myślących. To "Azjatycka szachownica" Daniela S. Zbytka. Autor – wieloletni, doświadczony dyplomata w Indiach – przedstawia kilka studiów o problemach, które są u nas nie tylko mało znane, ale i mało rozumiane. Są to problemy azjatyckiej części naszego globu, a dokładniej, czołowych państwa tamtego regionu.

Praca podzielona jest na trzy części. W pierwszej, pt. "Polityka", autor ukazuje "wielką grę" w Azji, ścieranie się interesów gospodarczych USA, Rosji, Chin, Indii, Pakistanu, Iranu. Część druga, pt. "Gospodarka", zawiera niezwykle kompetentne (autor jest z wykształcenia ekonomistą) analizy przemian gospodarczych w Azji, stosunków ekonomicznych Chin i Indii, oraz źródeł dynamiki rozwojowej wielkich państw tego regionu. Uderza bogactwo faktograficzne tej części. Trzeci dział pracy poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa. Daniel Zbytek kreśli tu przebieg i perspektywy azjatyckiego wyścigu zbrojeń, charakteryzuje też indyjską doktrynę nuklearną.

Lektura tej pracy pozwala zrozumieć ograniczoność naszej myśli politycznej: polonocentrycznej, co najwyżej europocentrycznej, a globalnie zapatrzonej w "jedynego hegemona" – USA. Tymczasem – jak realistycznie pisze Zbytek – "Europa nie jest już centrum świata, coraz bardziej schodzi na margines. Pamiętajmy, że w Indiach (tylko w Indiach – S.O.) żyje więcej ludzi niż w Ameryce Północnej, Unii Europejskiej, krajach byłego ZSRR i Japonii łącznie". Oczywiście, nie tylko o proporcje demograficzne tu chodzi. W tle mamy przede wszystkim zmianę globalnego znaczenia gospodarki azjatyckiej Obok Indii rozwija się supermocarstwo chińskie. "Chiny, które do końca lat 80. XX wieku traktowane były jako państwo o ogromnej liczbie ludności, ale marginalne gospodarczo i politycznie, coraz bardziej stają się pierwszoplanowym graczem na arenie światowej" – stwierdza autor. Dzięki wzrostowi potęgi Chin, zwrócono uwagę na drugiego giganta – Indie. "Wzrost znaczenia obu tych państw" – pisze Daniel Zbytek - "znacząco przeszeregował światową scenę polityczną, spychając na drugi plan kraje, które jeszcze niedawno grały pierwszoplanowe role – przede wszystkim Rosję, jako następczynię ZSRR, Japonię, Wielką Brytanię i inne państwa europejskie".

Te zmiany na globie ziemskim z trudem docierają do świadomości nawet inteligentów w Polsce. Treścią naszej publicystyki (a i polityki) pozostają archaiczne fobie i mity typu "przedmurze chrześcijaństwa", antyrosyjskość, antygermanizm, które, z perspektywy globalnej, mogą co najwyżej śmieszyć. Oczywiście tych, którzy coś wiedzą o naszym kraju. Daniel Zbytek wspomina, że gdy wykładał zagadnienia międzynarodowej polityki ekonomicznej w Delhi School of Economics – zagadywał o Polskę młodych, wykształconych Hindusów. Mało który z nich wiedział coś o naszym kraju, a niektórzy pytali: "czy to gdzieś w Ameryce Łacińskiej?". Autor świadomie zapewne nakłuwa balon naszej megalomanii narodowej, aby realistycznie ukazać obraz świata z innej, pozaeuropejskiej perspektywy, aby przybliżyć nam mocarstwową i rosnąca w siłę Azję, "świat, w którym kształtuje się przyszłość ludzkości".

Każdy, kto pragnie poszerzyć swoją "dolinę widzenia", wyjrzeć poza swary i problemy naszego polskiego i europejskiego grajdołka – dostrzeże w książce Daniela Zbytka znaczące wydarzenie intelektualne. Świat widziany z Azji zdumiewa i skłania do porzucenia łatwych stereotypów globalnych.

Daniel S. Zbytek, "Azjatycka szachownica", Wydawnictwo Sprawy Polityczne, Warszawa 2008, s. 158.

Stefan Opara


Recenzja ukazała się w miesięczniku "Dziś".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku