Boliwia: 68 proc. głosujących poparło Moralesa
[2008-08-16 16:31:21]
![]() Do pozostania na urzędzie prezydenta Moralesowi wystarczałoby poparcie przekraczające 53,7 proc. głosów, ponieważ tyle uzyskał w wyborach prezydenckich w 2005 roku, które wyniosły go do władzy. Wówczas liczba zwolenników Moralesa nieznacznie przekroczyła liczbę 1,5 miliona, czyli była znacząco niższa niż obecnie. Morales uzyskał wotum zaufania w sześciu z dziewięciu prowincji. Najwyższym poparciem cieszył się w prowincji Potosí, gdzie uzyskał 84,6 proc. głosów, w stołecznym okręgu La Paz, gdzie wsparło go aż 83,2 proc. głosujących i w prowincji Oruro, gdzie zdobył 83,0 proc. głosów. Morales wygrał też w prowincjach Cochabamba (70,9 proc.) i Chuquisaca (53,8 proc.), a wynik powyżej 50 proc. głosów uzyskał również w prowincji Pando (52,5 proc.). Prezydent nieznacznie przegrał referendum w prowincjach Tarija (49,9 proc.) i Beni (43,7 proc.). Zdecydowanie najgorszy wynik uzyskał Morales w najbogatszym regionie Boliwii – Santa Cruz. Tutaj prezydenta poparło 39,5 proc. głosujących. Urząd straci dwóch gubernatorów. Manfred Reyes Villa - gubernator prowinicji Cochabamba, który uzyskał zaledwie 36 proc. głosów, już złożył dymisję z zajmowanego stanowiska, nie czekawszy nawet na ogłoszenie oficjalnych i ostatecznych wyników. Natomiast gubernator La Paz José Luis Paredes, który uzyskał 37 proc. głosów, zapowiedział, że dalsze kroki podejmie dopiero po ogłoszeniu ostatecznych wyników. Referendum w sprawie społecznego wotum zaufania miało – zgodnie z zamierzeniami prezydenta Moralesa – rozwiązać napiętą sytuację polityczną w kraju i dać ewentualne zielone światło dla realizacji reform ustrojowych i społeczno-gospodarczych. Może się jednak okazać, że utrwaliło ono istniejące podziały, na co dowodem są zapowiedzi władz zdominowanej przez opozycję prowincji Santa Cruz, deklarujących wolę uniezależnienia się od stolicy w La Paz. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?