Stańczuk: Film o współczesnych Chinach

[2008-08-21 17:47:59]

Chiny, Jangcy, Tama Trzech Przełomów. Ogromna inwestycja chińskiego rządu, która umożliwiła budowę największej na świecie hydroelektrowni, była dla społeczeństwa niewyobrażalnym wysiłkiem. Szacuje się, że podczas budowy tamy w latach 1993–2006 przesiedlonych zostało 1,4 miliona osób. Film W górę Jangcy to obraz polityczny o ogromnej sile rażenia.

Oba brzegi rzeki są już opustoszałe. Na gigantycznych billboardach napisy: "Za dwa miesiące woda poniesie się do poziomu 175 m". Cisza, nic się nie dzieje. Odliczanie do planowego końca. Zaplanowane jest wszystko, poza życiem tych, którzy mają stąd uciec. Czasem widać ogromne, opustoszałe miasto, z którego wszyscy zostali ewakuowani. Wieżowce przypominają kopce termitów: wyjęte są nawet szyby. Ten koszmar, obserwowany ze statku przez kilka dni rejsu, i tak nie przygotowuje na zetknięcie z ogromem tamy. To największa budowla na świecie. Trzy pary drzwi z betonu zamykające najdłuższą rzekę Azji.

Aktorzy grają samych siebie. Yu Shui, 16-letnia dziewczyna z nadrzecznej wioski, marzy o tym, by kontynuować naukę, ale niepiśmienni rodzice, nieposiadający żadnych środków utrzymania, posyłają ją do pracy na ekskluzywnym statku rejsowym. Dziewczyna zostawia rodzinę i wchodzi na statek, gdzie ma stać się nowym człowiekiem. "Twoje imię jest za trudne dla turystów" - słyszy na wstępie od przełożonego. "Będziesz się nazywać Cindy". Yu Shui uczy się formułek po angielsku, koledzy przyuczają ją, w którym momencie dygnąć przed turystami. Jeden z przełożonych mówi wprost do kamery, że ci młodzi ludzie trafiają na statek po to, by zostać na nowo uformowani. Najsilniejsza propaganda to lekcje angielskiego. Rozwój Chin umożliwia rozwój jednostki; nauka języków jest konieczna dla kraju, gdzie przybywa tylu ludzi z Zachodu. Z lekcji wynosi się formułki potrzebne na statku i listy tematów zakazanych. "Z ludźmi z Kanady nie poruszamy tematu Quebecu, francuskich roszczeń. Z Irlandczykami - IRA".

Dziewiętnastoletni Bo Yu Chen jest egocentrykiem: zawinili rodzice, wychowując go jak typowego jedynaka. Zbyt zawadiacki, ambitny, zdeterminowany. Dlatego też, mimo postępów w pracy, zostaje zwolniony. Nie uda się go już wychować. Koledzy Yu Shui mają przede wszystkim jedno marzenie: zdobyć pieniądze. Na statku oznacza to umiejętność oceny klienta. Trzeba wybrać takiego, żeby nie był ani młody, ani stary: wtedy napiwek będzie największy. O takiego należy się troszczyć, czyli nie być ani natarczywym, ani sympatycznym, bo oni tego nie lubią. Na odchodnym można wtedy usłyszeć: "Dziękuję ci, nie byłeś nawet tak natrętny, jak się spodziewałem". I dostać duży napiwek. Chiński kapitalizm jest gdzieś w środku między kapitalizmem i socjalizmem, poucza przełożony.

Amerykańscy turyści: uwrażliwieni na los chińskiego społeczeństwa. Na przystankach w miastach portowych wybierają się na wycieczki autokarem z chińskim przewodnikiem. Jadą zobaczyć pokazowe osiedla dla przesiedleńców. Jedna z dociekliwych turystek dopytuje, ile takich mieszkań powstało, dla ilu przesiedleńców starczy. Przewodnik odpowiada "They are all happy, all happy" i wszyscy wybuchają serdecznym śmiechem. Jakież to niesamowite, takie ogromne przedsięwzięcie! Reżyser schodzi do wioski położonej tuż nad wodą, zagląda do sklepu. Pyta sklepikarza: "Co zrobił rząd, żeby wam pomóc"? - "Obniżyliśmy ceny, ludzie więcej kupują, trzeba sobie radzić" - mówi z mocą sklepikarz. Pytanie pada ponownie: "Ale co rząd zrobił, żeby wam pomóc?" Mężczyzna wchodzi do sklepu, siada, łzy stają mu w oczach. "Nic. Jesteśmy zrozpaczeni. Nie mamy co ze sobą zrobić".

Rodzina Yu Shui w końcu także musi się przenieść, woda wlewa się już do niżej położonych pomieszczeń, zalewa uprawy. Ojciec bierze na plecy szafę i wchodzi po umocnionych betonem wałach przeciwpowodziowych. Scena trwa kilka minut. Patrzy ostatni raz na dom, za którym widać tylko wodę. W takich chwilach wątpi w to, że rząd chce dla niego dobrze. Ma takie momenty słabości. Udaje mu się, wchodzi na drogę, ładuje szafę na wóz, który pchają razem z żoną do najbliższego miasta. Zamieszkają w pokoju bez okna, śpiąc na matach na betonie. "Tam, na dole, nie trzeba było płacić za wodę, za warzywa. Tu – skąd weźmiemy na to?" Utrzymywać będzie ich córka.

"W górę Jangcy", reż. Yung Chang, Kanada 2007

Kinga Stańczuk


Recenzja ukazała się na blogu filmowym portalu "Krytyki Politycznej" (www.krytykapolityczna.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku