GUS: Spada bezrobocie

[2008-08-26 12:32:23]

Stopa bezrobocia w lipcu 2008 roku wyniosła 9,4 proc. podczas gdy w czerwcu 2008 wynosiła 9,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Z danych na koniec lipca 2008 r. wynika, że 171 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 13,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 1 tys. osób.

W lipcu 2008 r. odnotowano spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2007 roku.

Najczęstszą przyczyną wyrejestrowania było podjęcie pracy. Liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych była większa niż przed miesiącem, ale mniejsza niż przed rokiem. W końcu lipca br. do urzędów pracy zgłoszono mniej ofert pracy niż w czerwcu br., więcej natomiast niż w analogicznym okresie ub. roku - podaje GUS.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 2008 r. wyniosła 1422,9 tys. osób (w tym 844,4 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 32,4 tys. osób.

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (15,7 proc.), świętokrzyskim (13,5 proc.), kujawsko-pomorskim (13,1 proc.) oraz zachodniopomorskim (12,9 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (6,2 proc.), śląskie (7,1 proc.), małopolskie (7,2 proc.) oraz mazowieckie (7,6 proc.).

W stosunku do czerwca br. spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w śląskim (o 3,9 proc.), zachodniopomorskim (o 3,7 proc.), łódzkim i pomorskim (po 3,2 proc.) oraz małopolskim i opolskim (po 2,9 proc.).

Również w porównaniu do analogicznego okresu 2007 roku bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najbardziej istotny spadek odnotowano w województwach: wielkopolskim (o 32,2 proc.), śląskim (o 32 proc.), pomorskim (o 31,4 proc.) oraz opolskim (28,2 proc.).

Przemysław Prekiel


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku