Czechy: Brudne gierki u Zielonych
[2008-09-01 19:15:59]
![]() Bursík i Kuchtová pozostają w ostrym sporze przynajmniej od czasu, kiedy przewodniczący Zielonych wyraził zgodę na odwołanie Kuchtovej z rządu. Nie jest to jednak jedyny powód sporu pomiędzy politykami. Kuchtová zarzuca Bursíkowi autorytarny styl przywództwa, doprowadzenie partii do niebezpiecznie niskiego poziomu poparcia społecznego w wyniku bezkrytycznej zgody na wszystkie działania prawicowego premiera Mirka Topolánka, a także obojętność na obecność w rządzie osób z zarzutami korupcyjnymi (chodzi tutaj o Jiříego Čunka - szefa partii chadeckiej, trzeciego koalicjanta, który mimo poważnych zarzutów korupcyjnych pozostaje na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki). Konflikt jest tak poważny, że Bursík już zapowiedział, że jeśli w wewnątrzpartyjnych wyborach zwycięży Kuchtová, on odejdzie z kierownictwa partii. Ostatnim pomysłem obojga polityków jest walka na plakaty i strony internetowe. Najpierw Dana Kuchtová przedstawiła plakaty, pokazujące sprzeczne wypowiedzi Bursíka w sprawie obecności w rządzie Čunka (Bursík początkowo zapowiadał, że jeśli premier nie odwoła Čunka, Zieloni opuszczą koalicję, natomiast później zaakceptował fakt, że szef chadeków pozostał na stanowisku) i wykresy ze spadającymi notowaniami Zielonych. Zwolennicy przewodniczącego Zielonych odpowiedzieli natomiast stroną internetową antikuchtova.cz, na której można odnaleźć paszkwile wymierzone w kontrkandydatkę Bursíka oraz katalog dziesięciu powodów, dla których Kuchtová nie powinna zostawać szefową partii. Z sondaży zamówionych przez Czeską Telewizję wynika, że sympatia opinii publicznej jest w tym sporze raczej po stronie Dany Kuchtovej. 56 procent badanych chciałoby, aby to ona została przewodniczącą partii. Gdy jednak to samo pytanie postawiono tylko wyborcom Partii Zielonych, sympatie się odwróciły - 50 procent zwolenników partii chciało, aby jej szefem pozostał Bursík, 40 procent wolało, aby zastąpiła go Kuchtová, natomiast 10 procent nie chciało widzieć żadnego z nich na stanowisku przewodniczącego. Jednocześnie potwierdziło się, że publiczny konflikt wzbudził dezaprobatę ze strony potencjalnych wyborców. Wśród głównych powodów, dla których można krytykować Partię Zielonych wskazano między innymi upublicznianie wewnątrzpartyjnych sporów, a także niespełnienie obietnic o podniesieniu poziomu kultury politycznej w kraju. Zjazd Partii Zielonych, na którym poznamy nowego przewodniczącego partii odbędzie się w najbliższy weekend w Teplicach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?