Byli pracownicy SPZOZ w Kostrzynie dostaną część zaległych odpraw

[2008-09-16 21:49:34]

Szpital SPZOZ w Kostrzynie zlikwidowano rok temu, a 90 proc. jego majątku oddano w prywatne ręce. Straciło wówczas pracę 370 pracowników. Władze samorządowe są winne pracownikom z tytułu odpraw ok. 7 mln złotych, tj. średnio ok. 20 tysięcy na jednego zwolnionego pracownika. Starostwo deklaruje byłym pracownikom w przeciągu najbliższych dwóch tygodni spłatę 35 proc. zaległości. Na rzecz tych ludzi świadczą prawomocne wyroki sądowe.

Najwięcej, bo aż 90 proc. udziałów w sprywatyzowanym szpitalu posiada obecnie firma Know How z Szczecina. Samorząd ma tylko 10 proc. Dodatkowo, Know How stara się o przejęcie za 7 milionów zł pozostających własnością samorządu budynków szpitalnych oraz czterohektarowej działki.

Prywatyzacji szpitala w Kostrzynie dokonało Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wielkopolskim. Za wybór i realizację projektu prywatyzacji odpowiedzialni są samorządowcy z różnych opcji politycznych: Grzegorz Tomczak – wicestarosta, działacz PiS; Andrzej Łaskawy z LiD, Jan Czarniecki – etatowy działacz NSZZ "Solidarność" i członek PiS, Stanisław Łuczkowski z PO, oraz Alina Smaktalska – wybrana z listy "Kostrzyn Nasz Dom". Problemy z realizacją odpraw pojawiły się już w początkowej fazie dyskusji nad projektem. Projekt prywatyzacji poparli kostrzyńscy radni i cztery duże centrale związkowe działające na terenie szpitala.

Pracownicy chcą by Starostwo Powiatu spłaciło dług z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży szpitalnych nieruchomości. Starosta Powiatu – Józef Kruczkowski twierdzi, że jest to niemożliwe ze względów prawnych. Podobnego zdania jest również wicestarosta Grzegorz Tomczak.

Po likwidacji kostrzyńskiego SPZOZ ze zwolnionych pracowników tylko część otrzymała zatrudnienie w sprywatyzowanej placówce i to na o wiele gorszych warunkach płacowych. Większość ze 100 osób, które nie otrzymały tam zatrudnienia, nadal boryka się z brakiem pracy.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku