Malmö: Spotkanie europejskich partii antykapitalistycznych
[2008-09-19 14:05:13]
18 września w Malmö w Szwecji odbyła się konferencja z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli europejskich partii radykalnej lewicy. Celem spotkania było omówienie procesu tworzenia Nowej Partii Antykapitalistycznej, zainicjowanej przez Rewolucyjną Ligę Komunistyczną (LCR) z Francji. W wystąpieniach odnoszono się przede wszystkim do konieczności stworzenia szerokiej formuły polityki antykapitalistycznej o emancypacyjnym i demokratycznym charakterze.
Konferencję rozpoczęło przemówienie Leonce’a Aguirre’a z LCR, który kreśląc wizję nowego ugrupowania scharakteryzował jego profil jako wielobarwny "patchwork" czerpiący z doświadczeń ruchów rewolucyjnej lewicy, anarchistycznych, ekologicznych, związkowych, feministycznych, promniejszościowych i antyrasistowskich.
Christine Bucholz z niemieckiej partii Lewica (Die Linke) mówiła o potrzebie tworzenia ruchu politycznego podejmującego nie tylko zagadnienia socjalne i ekonomiczne, ale bezpośrednio zaangażowanego w walkę z rasizmem i ekstremizmem skrajnie prawicowym oraz sprzeciwiającego się wojnie i militaryzmowi.
Alex Callinicos z brytyjskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (SWP) podkreślił wyzwania jakie przed radykalną lewicą stawia obecny kryzys ekonomiczny na świecie, a także znaczenie tradycji marksistowskiej dla współczesnej radykalnej lewicy.
Głos zabrali również działacze i działaczki partii skandynawskich: Kristina Martinsson i Anders Svensson (Partia Socjalistyczna ze Szwecji), Ana Lopez (Rødt z Norwegii), Soren Sondergaard (Sojusz Czerwono-Zielony z Danii), a także przedstawiciel rosyjskiego ruchu antykapitalistycznego "Naprzód".
Do dyskusji została zaproszona również Ewa Groszewska z Polskiej Partii Pracy, która mówiła o potrzebie bliskiej współpracy organizacji antykapitalistycznych z Europy Wschodniej i z Zachodu, w szczególności o znaczeniu wsparcia dla walk przeciwko wyzyskowi i alienacji pracowników w Polsce, czego przykładem było poparcie przez zachodnie środowiska lewicowe ubiegłorocznego strajku w kopalni "Budryk".
Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji mówił z kolei o konieczności tworzenia politycznego ruchu lewicowego otwartego również na osoby nie identyfikujące się z tradycyjnie rozumianą lewicą, łączącego walkę z wyzyskiem z postulatami ruchów antywojennych i ekologicznych.
Spotkanie miało miejsce w drugim dniu odbywającego się w Malmö piątego Europejskiego Forum Społecznego. Oficjalnie nie było częścią programu Forum, ponieważ formuła EFS nie dopuszcza udziału organizacji partyjnych w seminariach i zgromadzeniach. Zdecydowana większość uczestniczek i uczestników antykapitalistycznej konferencji jest jednak aktywna w związkach zawodowych i oddolnych ruchach społecznych ściśle związanych z Europejskim Forum Społecznym.
Marcin Starnawski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?