Krym: Parlament przeciwny ukrainizacji edukacji

[2008-09-21 13:35:05]

Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu postanowiła nie stosować się do zaleceń resortów edukacji i zdrowia Ukrainy, o wprowadzeniu dodatkowych zajęć w języku ukraińskim w szkołach powszechnych i medycznych na terenie republiki.

18 września na posiedzeniu krymskiego parlamentu odbyło się w tej sprawie głosowanie. 82 na 93 posłów zagłosowało za niestosowaniem się do dyrektyw płynących z Kijowa.

W maju br. minister edukacji Ukrainy Iwan Wakarczuk polecił wprowadzić dodatkowe zajęcia z historii, geografii oraz matematyki wykładane w języku ukraińskim, w placówkach oświatowych w których naukę pobierają przedstawiciele mniejszości narodowych. Z podobną inicjatywa wystąpił w sierpniu minister zdrowia Ukrainy Bazyli Kniaziewicz, który wysłał do podległych mu szkół medycznych nakaz nauczania w języku ukraińskim.

Rada Najwyższa Krymu skierowała do premier Julii Tymoszenko pismo, w którym domaga się odwołania ze stanowisk wspomnianych ministrów i uznania ich postępowania za nadużywanie władzy.

Zdaniem przewodniczącej stałego komitetu ds. społecznych, zrowia i spraw kombatantów przy Radzie Najwyższej Krymu Swietłany Sawczenko, postępowanie władz ukraińskich można okreslić jako "ograniczanie konstytucyjnego prawa obywateli do otrzymywania edukacji w języku ojczystym".

Ponad 70 proc. mieszkańców Krymu za swój język macierzysty uważa język rosyjski.

Marcin Dobrzyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku