Trzy związki zawodowe o sytuacji polskich stoczni

[2008-10-03 13:58:23]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność 80" oraz Związek Rybaków Polskich wystosowały wspólne oświadczenie w którym wyrażają stanowcze oburzenie z powodu dobiegających ze strony Komisji Europejskiej sygnałów o konieczności zwrócenia przez polskie stocznie pomocy publicznej.

Kolejne rządy niewiele robiły w tej sprawie, choć groźba upadku stoczni i co za tym idzie, utraty tysięcy miejsc pracy jest bardzo realna, o czym wiadomo było od dawna. Upadek stoczni pociągnie za sobą likwidację tysięcy miejsc pracy w zakładach produkujących na potrzeby przemysłu stoczniowego, takich jak na przykład poznańska fabryka Cegielskiego - czytamy w oświadczeniu.

Współodpowiedzialnością za możliwy upadek stoczni związki obarczają ekipę premiera Donalda Tuska któremu zarzucają zajmowaniem się tematami zastępczymi i ograniczeniem działań do kolejnych PR-wskich zagrywek i szukania winnych w przeszłości.

Premier solennie i wielokrotnie obiecywał, że uczyni wszystko, by rodzimy przemysł stoczniowy uratować przed likwidacją. Z głębokim żalem uważamy jednak, że zapewnienia te były czczymi obietnicami na polityczne, marketingowe potrzeby - piszą Bogusław Ziętek z WZZ "Sierpień 80", Grzegorz Durski z KNSZZ "Solidarność 80" i Grzegorz Hałubek z ZRP.

Według trzech związków zawodowych polski rząd wykazuje niespotykaną dotąd uległość wobec poczynań Komisji Europejskiej co widać, ich zdaniem, na przykładzie zarówno stoczni, jak i zakazu stosowania pławnic dryfujących przez polskich rybaków oraz skandalicznie niskich limitów połowowych dorsza.

Obok przemysłu stoczniowego zagrożone są także miejsca pracy w innych branżach. Taką samą bierność i nieporadność rząd wykazuje w sprawie przyznanych nam limitów CO2, co może zupełnie pogrążyć polskie górnictwo i energetykę oraz w konsekwencji uderzy w cały nasz przemysł. W tym samym czasie kiedy upadają stocznie i likwidowane są realne miejsca pracy, ta sama KE nie widzi żadnego problemu w realizowaniu programu ratunkowego dla bankom, które które w wielu przypadkach są w rękach prywatnych i na co KE chce przeznaczyć miliardy euro - czytamy w dokumencie.

WZZ "Sierpień 80", KNSZZ "Solidarność 80" i ZRP zaapelowały do rządu o podjęcie natychmiastowych i stanowczych działań służących obronie miejsc pracy w polskiej gospodarce przed, jak to określili, szkodliwymi i niesprawiedliwymi zakusami Komisji Europejskiej. Związkowcy zapowiedzieli także wspólne działania i akcje protestacyjne w obronie polskich stoczni i zagrożonych polityką UE miejsc pracy w innych sektorach.

Zwracamy się z apelem do innych związków zawodowych i organizacji społecznych o włączenie się w działanie i skoordynowanie wspólnej mobilizacji w obronie setek tysięcy miejsc pracy. Zwracamy się do wszystkich środowisk politycznych, parlamentarnych i pozaparlamentarnych o podjecie wszelkich możliwych działań zarówno na arenie krajowej, jak i zagranicznej w celu ratowania setek tysięcy miejsc pracy, zagrożonych likwidacją - napisano w zakończeniu oświadczenia.

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie sygnatariuszy tego dokumentu w celu ustalenia wspólnego harmonogramu akcji protestacyjnych z udziałem zaproszonych przedstawicieli innych branż i zawodów.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku