PPP i OM PPP o referendum ws. prywatyzacji służby zdrowia

[2008-10-08 21:49:53]

8 października Polska Partia Pracy wystosowała oświadczenie w sprawie pomysłu prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przeprowadzeniu referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia, w którym poparła tę inicjatywę.

Realizacja pomysłów koalicji PO-PSL, które wspiera SLD, skończy się podziałem służby zdrowia na publiczną dla biednych i prywatną dla bogatych. Zdecydowanie przeciwstawiamy się prywatyzacji ochrony zdrowia. Referendum jest najlepszym sposobem, aby to społeczeństwo zdecydowało, jakiego systemu ochrony zdrowia chcemy - napisał przewodniczący PPP Bogusław Ziętek.

Partia postuluje także aby przy okazji referendum społeczeństwo wypowiedziało się na temat reformy systemu emerytalnego, w kontekście odebrania kilkuset tysiącom pracowników prawa do wcześniejszej emerytury, a także aby odbyło się referendum w sprawie instalacji na terenie Polski amerykańskich rakiet i baz wojskowych oraz kontynuacji udziału polskich wojsk w wojnie w Afganistanie.

Byłaby to dobra okazja, aby demokracja w Polsce stała się sposobem wyrażania własnego zdania i podejmowania decyzji przez ogół obywateli, a nie aby tak ważne dla całego społeczeństwa decyzje, zapadały w ciszy gabinetów oderwanych od społeczeństwa elit politycznych - czytamy w dokumencie.

Stanowisko w tej sprawie przyjęła również Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy.

Jako Organizacja Młodzieżowa PPP w prywatyzacji szpitali widzimy ogromne zagrożenie dla konstytucyjnej zasady dostępności obywateli do służby zdrowia. Prywatne szpitale kierują się liberalną kalkulacją zysku odrzucając w swoich rachubach prawo każdego człowieka do życia i zdrowia - napisał Sekretarz ds. organizacyjnych OM PPP Karol Łutczyk.

Młodzieżówka Polskiej Partii Pracy zaapelowała do innych organizacji młodzieżowych partii politycznych o jasne opowiedzenie się czy są za czy przeciw przeprowadzeniu referendum.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku