Młodzi politycy SLD i SdPl o gen. Jaruzelskim

[2008-10-24 00:06:14]

Młodzi działacze Socjaldemokracji Polskiej odnieśli się do listu w obronie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego sygnatariuszami byli ludzie sejmowej i akademickiej młodej lewicy, w tym szef SLD Grzegorz Napieralski. Politycy SdPl zaapelowali o rozsądek w ocenie wydarzeń stanu wojennego i dokonań generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Z jednej strony za niedopuszczalne uważamy wykorzystywanie historii w politycznej walce, co obecnie czynią partie prawicy, przedstawiając złożone wydarzenia i okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w biało-czarnych barwach. Z drugiej zaś – obce jest nam gloryfikowanie postaci Wojciecha Jaruzelskiego i czynienie z niego ikony lewicowości w Polsce. Szanujemy bohaterską postawę Wojciecha Jaruzelskiego na froncie II wojny światowej, oraz doprowadzenie do rozmów przy "Okrągłym Stole", ale w żaden sposób nie może to wpływać na ocenę innych jego działań - czytamy w liście podpisanym przez działaczy SdPl.

Ich zdaniem błędem jest szukanie tożsamości lewicy w okresie Polski Ludowej. Podkreślają również, że: Obrona generała Jaruzelskiego nie jest wyznacznikiem lewicowości i każde działanie zmierzające do stworzenia takich pozorów, jest manipulacją.

Pod listem podpisali się: Alicja Aseńko, Karol Domański, Michał Gralak, Piotr Guział, Paweł Jezierski, Przemysław Kmieciak, Jacek Kowalczyk, Dagmara Kukla, Ewelina Latosek, Rajmund Niwiński, Łukasz Pałucki, Agnieszka Pawelska, Jerzy M. Sendłak, Jędrzej Włodarczyk i Paweł Wróbel.

Wśród sygnatariuszy zabrakło natomiast młodych posłów SdPl – Bartosza Arłukowicza i Grzegorza Pisalskiego, którzy podpisali się wraz z młodymi posłami Klubu Lewicy pod apelem w obronie gen. Jaruzelskiego. Są wśród nich: Tomasz Garbowski, Tomasz Kamiński, Sławomir Kopyciński i Grzegorz Napieralski. Pod apelem podpisali się również przedstawiciele młodej lewicy akademickiej: dr Marcin Kulasek, dr Lech Nijakowski i dr Maciej Raś.

List otwarty w obronie gen Jaruzelskiego ukazał się w zeszłym tygodniu na łamach "Gazety Wyborczej", "Faktu", "Dziennika", "Przeglądu" i "Trybuny".

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku