Bułgaria: Ahmed Doğan ostrzega przed wzrostem napięć na tle etnicznym

[2008-10-31 10:30:49]

Lider skupiającej mniejszość turecką partii Ruch na rzecz Praw i Swobód (Dvizhenie za prava i svobodi/Hak ve Özgürlükler Hareketi) Ahmed Doğan ostrzegł, że przed wyborami parlamentarnymi w czerwcu 2009 roku Bułgarię mogą dotknąć konflikty na tle etnicznym.

W wywiadzie dla dziennika "Trud" Doğan stwierdził, że jest zaniepokojony aktami wściekłej agresji wobec niego, jego partii i tureckiej mniejszości po samobójstwie jego sekretarza, Ahmeda Emina.

Wzniecanie etnicznych niepokojów już się zaczęło. Jeśli dżin konfliktów narodowościowych zostanie wypuszczony z butelki, nie uda mi się uspokoić ludzi - stwierdził przewodniczący Ruchu na rzecz Praw i Swobód.

Emin zastrzelił się 17 października, gdy czekał na przybycie Doğana w jego mieszkaniu w Sofii. Zostawił tylko krótki list w którym napisał, że to co obecnie dzieje się w Bułgarii to powrót do 1989 roku, kiedy w kraju wzrosły nastroje nacjonalistyczne i antytureckie.

W środowiska nacjonalistycznych pojawiły się jednak spekulacje, że lider tureckiej partii mógł być zamieszany w śmierć swojego sekretarza. W oficjalną wersję śmierci Emina nie wierzy także jego ojciec, Hassan Hayrula.

Ze strony prawicowej opozycji pojawiły się w ostatnim czasie oskarżenia o uprzywilejowaną pozycję społeczności tureckiej w Bułgarii, a także o związki liderów Ruchu na rzecz Praw i Swobód z rządzącymi w Turcji umiarkowanymi islamistami z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi).

Socjalistyczny prezydent Georgi Pyrwanow odnosząc się do ostatnich wydarzeń stwierdził, że napięcia etniczne są trudne do opanowania przez lata, a nawet całe dekady. Wtórował mu premier Siergiej Staniszew który powiedział, że ci którzy demonizują Ruch na rzecz Praw i Swobód ranią kraj.

Ruch na rzecz Praw i Swobód to liberalna partia reprezentująca społeczność turecką i muzułmańskich Słowian (Pomaków). Ugrupowanie powstało w 1990 roku, utworzyli je byli działacze Tureckiego Narodowego Ruchu Wolności (Türk Millî Kurtuluş Hareketi), podziemnej organizacji walczącej w latach 80-tych z władzami komunistycznymi przeciwko polityce bułgaryzacji stosowanej wobec mniejszości tureckiej. Obecnie partia, wspólnie z Bułgarską Partią Socjalistyczną i liberalnym Narodowym Ruchem na rzecz Stabilności i Postępu, jest w koalicji rządowej.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 czerwca:

1812 - W Bonn urodził się Mojżesz Hess, niemiecko-żydowski filozof, jeden z prekursorów socjalizmu.

1905 - Urodził się Jean-Paul Sartre, związany z lewicą powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Rozwinął własną wersję socjologii marksistowskiej.

1913 - Urodził się Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.

1914 - Zmarła Bertha von Suttner, austriacka pisarka, dziennikarka, jedna z wiodących postaci ruchu pacyfistycznego. W 1905 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

1918 - Zmarł Edward Abramowski, polski myśliciel polityczny. Twórca idei socjalizmu bezpaństwowego. Zwolennik kooperatyzmu.

1922 - Urodził się Joseph Ki-Zerbo, historyk i polityk z Burkina Faso, w 1994 założył Partię Demokracji i Postępu/Partię Socjalistyczną.

1938 - W Warszawie otwarto I Kongres Pracy Społeczno-Obywatelskiej Kobiet z udziałem 40 organizacji kobiecych z całego kraju.

1940 - W nocy z 20 na 21 czerwca masowe egzekucje więźniów politycznych w podwarszawskich Palmirach. Rozstrzelany został m.in. działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski.

1985 - Zmarł Tage Erlander, polityk szwedzki. W latach 1946-69 premier i przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP)

1996 - Stoczniowcy demonstrowali w Warszawie przeciwko planom likwidacji Stoczni Gdańskiej.

2004 - W wyniku rozłamu Komunistycznej Partii Kazachstanu powstała Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu


?
Lewica.pl na Facebooku