Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia: 91. rocznica Rewolucji Październikowej
[2008-11-07 20:44:10]
Ten dzień, 7 listopada, była zawsze i wciąż jest dla nas wielkim świętem. Nasze główne cele to suwerenność narodu, prawa i odtworzenie zjedoczonego państwa - mówił do zgromadzonych lider komunistów Giennadij Ziuganow. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w całej Rosji różne partie, związki zawodowe i organizacje społeczne zorganizowały blisko 140 różnych wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Rewolucji Październikowej. Uczestniczyło w nich blisko 151 tysięcy ludzi. Na Białorusi, jedynym kraju na świecie, gdzie rocznica Rewolucji Październikowej jest wciąż świętem państwowym, główne obchody odbyły się w Mińsku. Blisko 150 osób wzięło udział w wiecu przed pomnikiem Włodzimierza Lenina, zorganizowanym przez prorządową Komunistyczną Partię Białorusi. Manifestanci mieli ze sobą flagi Białorusi oraz czerwone sztandary, a także transparenty z napisami: "Socjalistyczna Odnowa" i "Wielki Październik Oznacza Równość Wszystkich Narodów, Rządy Ludzi Pracy, Życie w Pokoju i Stabilizacji". Przedstawiciele Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży złożyli kwiaty na grobach byłych przewodniczących białoruskiego Komsomołu. Życzenia z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej złożył, na swojej stronie internetowej, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. Na Ukrainie, w stolicy kraju, Kijowie, odbyła się kilkutysięczna demonstracja zorganizowana przez Komunistyczną Partię Ukrainy. Kontrmanifestację zorganizowali skrajni nacjonaliści z Partii Wolności. Obie grupy musiała oddzielać od siebie milicja. Podobne protesty odbyły się m.in. w Charkowie i Symferopolu. W Mołdawii w uroczystościach 91. rocznicy Rewolucji Październikowej wzięli udział prezydent kraju Władimir Woronin, który jest jednocześnie przewodniczącym Komunistycznej Partii Republiki Mołdawii, członkowie rządu i parlamentarzyści. Złożyli oni kwiaty przed pomnikiem Włodzimierza Lenina. Odbył się także wiec w którym uczestniczyło blisko 300 osób. Przemawiając podczas zgromadzenia Woronin podkreślił, że stosowanie zasad marksizmu-leninizmu i socjalistycznych pryncypiów to główne przyczyny sukcesów odnoszonych przez mołdawskich komunistów w czasie ich ośmioletnich rządów. Dodał, że celem jego partii jest aby Mołdawia pozostała suwerennym państwem, który nie różni się poziomem rozwoju od państw rozwiniętych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?