WRS o sekciarstwie "Koalicji Antyfaszystowskiej" (akt.)
[2008-11-09 03:58:16]
Komisja Krajowa stowarzyszenia "Wolność - Równość – Solidarność" odniosła się do opublikowanego na portalu Indymedia ogłoszenia tzw. "Koalicji Antyfaszystowskiej", czyli nieformalnej grupy związanej z warszawskim środowiskiem anarchistycznym.
Autorzy ogłoszenia wezwali do zorganizowania w dniu 11 listopada demonstracji antyfaszystowskiej. W tekście ogłoszenia znalazła się jednocześnie informacja: na demonstracji nie chcemy jakichkolwiek symboli partyjnych ani czerwonych flag. 11 listopada w Warszawie to nie miejsce na lewicową propagandę.
Jak czytamy w oświadczeniu KK WRS ten fragment ogłoszenia wzbudził zażenowanie władz stowarzyszenia.
Komisja Krajowa WRS za szczególnie szkodliwy uważa zakaz "używania czerwonej flagi". Zakaz ten jest przejawem politycznego sekciarstwa oraz rozbijania, i tak podzielonego już, ruchu antyfaszystowskiego. Zdziwienie Komisji budzi również sformułowanie, że "11 listopada nie jest miejscem na lewicową propagandę", zważywszy na fakt iż to właśnie lewicowcy, w tym właśnie anarchiści, zawsze stanowili pierwszy front walki z faszyzmem. Do dnia dzisiejszego - front jednolity - czytamy w oświadczeniu WRS.
Ponieważ nie ma zgody na podobne postępowanie KK WRS oświadcza, że ani Stowarzyszenie, ani też jego członkowie i członkinie nie wezmą udziału w tej politycznej awanturze wywołanej przez tzw. "Koalicję Antyfaszystowską" - konkludują autorzy oświadczenia.
***
Po krytyce z jaką spotkało się to oświadczenie w wielu środowiskach działacze "Koalicji Antyfaszystowskiej" przyznali, że użyli niefortunnego sformułowania, a na blokadę marszu ONR zapraszają całą antyautorytarną lewicę niezależnie od kolorów flag.
Nie życzymy sobie natomiast symboli partii politycznych, ani ugrupowań dążących do wprowadzenia rządów totalitarnych - stwierdzają organizatorzy protestu.
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.