Warszawa: Działacze WZZ "Sierpień 80" okupują biuro poselskie Tuska (akt.)
[2008-11-12 14:00:40]
Około 200 działaczy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" weszło 12 listopada do biura poselskiego premiera Donalda Tuska w Warszawie (ul. Marszałkowska 87/85), żądając natychmiastowego spotkania z nim.
Akcja związkowców jest wyrazem sprzeciwu wobec rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, pozbawiających setki tysięcy pracowników prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Protestujący sprzeciwiają się także likwidacji stoczni i przemysłu stoczniowego, komercjalizacji i prywatyzacji ochrony zdrowia, postępowania rządu i Komisji Europejskiej wobec polskich rybaków, obowiązku odrabiania chorobowego przez osoby uprawnione do przejścia na emerytury oraz domagają się podniesienia płacy minimalnej.
Związkowcy zapowiadają że są gotowi zostać w biurze Tuska tak długo jak będzie trzeba. W najbliższych godzinach do członków "Sierpnia 80" dołączą m.in. przedstawiciele stoczniowców i rybaków.
WZZ "Sierpień 80" w związku z akcją wydał komunikat. Pozbawianie setek tysięcy pracowników prawa do emerytury dokonuje się z pogwałceniem jakichkolwiek zasad dialogu społecznego - napisali związkowcy.
Będziemy protestować do skutku. Rząd musi być świadom tego, że jeśli nie podejmie dialogu ludzie wyjdą na ulice - powiedział lewica.pl Krzysztof Łabądź z WZZ "Sierpień 80". Dodał, że Komitet Protestacyjny zaapelował do innych związków o proklamowanie strajku powszechnego.
Szymon Martys Piotr Ciszewski
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.