Niemcy: Gospodarka w recesji
[2008-11-13 13:19:09]
Powodem problemów niemieckiej gospodarki jest załamanie się globalnej koniunktury. Gospodarka niemiecka w dużym stopniu opiera się na eksporcie kapitałochłonnej, technologicznie zaawansowanej produkcji, na którą – z powodu ekonomicznego kryzysu – maleje popyt w krajach spoza sfery euro. Przeciw niemieckiej gospodarce przez długi czas grał także słaby dolar i zbyt silna wartość euro wobec niego. Ostatnie zmniejszenie się wartości euro do dolara budzi więc nadzieję niemieckich eksporterów i ekonomistów. Rząd Angeli Merkel przedstawi 13 listopada w Bundestagu swój "pakiet ratunkowy" dla niemieckiej gospodarki. Składają się nań ulgi podatkowe, ulgi dla przedsiębiorstw inwestujących w swoją produkcję, czy w zielone technologie, ulgi dla indywidualnych konsumentów, mające pobudzić konsumpcję (np. zmniejszenie opłat za rejestrację nowego samochodu). Program ma kosztować 12 miliardów euro. Wielu ekonomistów krytykuje go jako niewystarczający, lub błędnie lokujący społeczne środki. Rada Ekspertów Ekonomicznych zaleciła rządowi (zamiast ulg dla indywidualnych podatników i przedsiębiorstw) program inwestycji w transport publiczny, jako najlepszy środek pozwalający na pobudzenie gospodarki. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?