Klub Poselski Lewica za odrzuceniem prezydenckiego weta

[2008-12-18 21:00:14]

Klub Poselski Lewica zdecydował na swoim posiedzeniu, że będzie głosował za odrzucenie weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy o emeryturach pomostowych. Posłowie Lewicy chcą jednocześnie skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

W głosowaniu posłów obowiązywać będzie dyscyplina. Zwolniona ma być z niej trójka posłów-związkowców - Izabela Jaruga-Nowacka, Ryszard Zbrzyzny i Tadeusz Motowidło. Związkowiec ma zawsze obowiązek walczyć do końca o swoje przekonania. Nie chcemy wprowadzać trudnej sytuacji - stwierdził, komentując tą decyzję, przewodniczący klubu Lewica Wojciech Olejniczak.

KP Lewica chce by Trybunał Konstytucyjny zbadał zapis, zgodnie z którym emerytury pomostowe mają przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 roku, które do 1 stycznia 1999 roku przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze.

To jest dobra, odpowiedzialna decyzja, w trosce o ludzi pracy, tych, którzy ciężko pracują, bo te świadczenia są przede wszystkim do nich skierowane - powiedział, odnosząc się do decyzji KP Lewica, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.

Jeżeli Lewica poprze Platformę Obywatelską, pokaże swoją liberalną twarz; pokaże, że tak naprawdę liczą się targi i kupczenia, a nie liczy się wcześniej wypracowane stanowisko - skomentował decyzję Lewicy przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski. Dodał, że nie można być partią społeczną i jednocześnie głosować za odebraniem uprawnień emerytalnych dla miliona osób.

Nie chcę być złośliwy, nie będę mówił: "jaka lewica, taka decyzja - powiedział w wywiadzie dla TVP1 Lech Kaczyński, podkreślając, że nie spodziewał się ze strony KP Lewica decyzji która pozbawia miliona ludzi prawa do "pomostówek". To nie jest lewicowa decyzja - dodał prezydent.

Jak poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki Lech Kaczyński nie planuje już żadnych spotkać z Klubem Poselskim Lewicy przed głosowaniem. Żadne takie spotkanie nie jest zaplanowane, domyślam się, że w trakcie negocjacji wewnątrzsejmowych PO złożyła taką ofertę, której nie zdołali się oprzeć posłowie Lewicy - powiedział minister w Polskim Radiu.

Oświadczenie ws. działań KP Lewica i Sojuszu Lewicy Demokratycznej w tej sprawie wystosowały wspólnie Polska Partia Pracy i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Obie organizacje podkreśliły w nim, że decyzję tę przyjmują z oburzeniem, a zdrada ideałów lewicowych, która nie pierwszy raz ma miejsce w tej partii, tym razem ma wymiar wyjątkowo obrzydliwy.

Decyzja taka została podjęta mimo zapewnień i obietnic składanych ruchowi związkowemu, w tym współpracującej z SLD centrali OPZZ, że OPZZ w sporze z Platformą Obywatelską konsekwentnie opowiadać się będzie po stronie interesów ludzi pracy - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Bogusława Ziętka. Jak dodają PPP i "Sierpień 80" SLD po raz kolejny zdradził świat pracy i interesy zwykłych pracowników, odwracając się plecami do związków zawodowych i pokazując tym samy, że nie zasługuje na miano lewicy.

Nikt, kto w sposób rzeczywisty opowiada sie po stronie pracowników, a przeciwko neoliberalnym rozwiązaniom, kto opowiada się po stronie wyzyskiwanych, a nie wyzyskujących, po stronie tych, których prawa są łamane i deptane, a nie po stronie łamiących i depczących te prawa, nie może nigdy więcej udzielić swego poparcia i obdarzyć zaufaniem, ludzi i formacji politycznej, która w tak haniebny i obrzydliwy sposób kolejny raz zdradziła ideały lewicy - czytamy w zakończeniu oświadczenia.

Głosowanie nad prezydenckim wetem odbędzie się 19 grudnia. Do jego odrzucenia potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Za odrzucenie weta głosować będą, poza Lewicą, PO, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz koła Polska XXI, Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica i Demokratyczne Koło Poselskie, za jego utrzymaniem opowiada się PiS.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku