ONZ: Odczytano deklarację na rzecz depenalizacji homoseksualizmu

[2008-12-20 19:12:01]

18 grudnia na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przedstawiono deklarację na rzecz depenalizacji homoseksualizmu. Dokument odczytany przez ambasadora Argentyny przy ONZ, a poparty przez 66 państw, wzywa do wykreślenia kar za homoseksualizm i niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Nad deklaracją nie głosowano ponieważ ma ona wyłącznie znaczenie symboliczne.

Dokument poparło 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Albania, Andora, Argentyna, Armenia, Australia, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Kanada, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Chile, Kolumbia, Chorwacja, Kuba, Ekwador, Gabon, Gruzja, Gwinea Bissau, Islandia, Izrael, Japonia, Liechtenstein, Mauritius, Meksyk, Czarnogóra, Nepal, Nowa Zelandia, Nikaragua, Norwegia, Paragwaj, San Marino, Wyspy Św. Tomasza i Książęcej, Serbia, Szwajcaria, Macedonia, Timor Wschodni, Urugwaj i Wenezuela.

Przeciwko deklaracji opowiadały się Watykan, Stany Zjednoczone oraz Republika Południowej Afryki. Syria, powołująca się na poparcie Organizacji Konferencji Islamskiej (OIC), przedłożyła 19 grudnia kontrpropozycję w sprawie homoseksualizmu w formie apelu o nieingerowanie w prawodawstwo poszczególnych krajów dotyczące obyczajności. Jak informuje "New York Times" dokument zainicjowany przez Syrię wsparło 57 państw.

Na naszych oczach tworzy się historia. Po raz pierwszy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ przedstawiono stanowisko wspierające lesbijki, gejów, biseksualistów i transseksualistów - stwierdził komentując to wydarzenie brytyjski działacz na rzecz praw osób LGBT Peter Tatchell. To, że ten dokument pojawił się na obradach podczas obrad ONZ jest wynikiem działań organizacji LGBT i działaczy na rzecz praw człowieka z całego świata. Nasza współpraca, jedność i solidarność pozwoliły nam osiągnąć sukces - dodał.

Więzienia i obozy pracy grożą obecnie homoseksualistom w Algierii, Angolii, Beninie, Burundi, Botswanie, Kamerunie, Komorach, Dżibuti, Erytrei, Etiopii, Gambii, Ghanie, Gwinei, Gwinei Bissau, Libii, Malawi, Mauritiusie, Maroko, Mozambiku, Wyspach Św. Tomasza i Książęcej, Senegalu, Seszelach, Sierra Leone, Tanzanii, Togo, Tunezji, Bhutanie, Brunei, Indiach, Iranie, Libanie, Malezji, Myanmarze, Omanie, Pakistanie, Katarze, Singapurze, Sri Lance, Antigui i Barbudzie, Barbadosie, Belize, Dominice, Saint Vincent i Grenadynach, Trynidadzie i Tobago, Samoa Zachodnim, Wyspach Salomona i indonezyjskiej prowincji Aceh.

Kraje i terytoria takie jak Kenia, Lesotho, Suazi, Uganda, Zambia, Zimbabwe, Strefa Gazy, Bahrajn, Malediwy, Turkmenistan, Uzbekistan, Grenada, Jamajka, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Wyspy Cooka, Kiribati, Nauru, Palau, Papua Nowa Gwinea, Tonga, Tuvalu i Gujana każą więzieniem wyłącznie gejów (brak tam jakichkolwiek uregulowań prawnych dotyczących kobiecego homoseksualizmu).

W Mauretanii, Nigerii, Somalii, Sudanie, Bangladeszu, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jemenie homoseksualistom może grozić kara śmierci. Prawo Liberii i Syrii przewiduje kary finansowe za homoseksualizm. 1 stycznia 2009 roku w Tureckiej Republice Cypru Północnego wejdzie w życie nowy Kodeks Karny, który znosi kary za stosunki seksualne osób tej samej płci.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku