Rozpoczęła się inwazja lądowa na Strefę Gazy

[2009-01-03 21:31:28]

Pod osłoną nocy izraelskie wojska okupacyjne wkroczyły 3 stycznia do Strefy Gazy. Rozkaz przystąpienia do inwazji lądowej został wydany tydzień po rozpoczęciu zmasowanego izraelskiego ostrzału tego terytorium. Oficjalnym pretekstem izraelskiej operacji jest rozprawienie się z siłami Hamasu.

Izraelskie wojska już od kilku dni czekały na rozkaz do rozpoczęcia operacji lądowej u granic Strefy Gazy. W wyniku trwających od ośmiu dni nalotów i ostrzału artyleryjskiego w Strefie Gazy zginęło już blisko 500 osób, kilkukrotnie więcej odniosło rany. Pogłębia to skutki klęski humanitarnej w tym jednym z najbiedniejszych regionów na świecie, poddanym od kilkunastu miesięcy izolacji.

Przedstawiciele izraelskiej armii oświadczyli, że lądowa faza operacji ma na celu zajęcie pozycji z których prowadzony był ostrzał prymitywnymi rakietami terytorium Izraela oraz że potrwa ona wiele dni. Pierwsze doniesienia mówią o wkroczeniu ograniczonych sił kilkunastu pojazdów, które przekroczyły północą granicę Strefy Gazy z Izraelem, ale prawdopodobnie operacja zaplanowana jest na znacznie większą skalę.

Protest przeciwko izraelskiej agresji organizowany jest 4 stycznia o godzinie 13.00, pod izraelską ambasadą w Warszawie przy ul. Krzywickiego 24.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 czerwca:

1929 - Urodził się Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury. Był jednym z inicjatorów nurtu postmodernistycznego w teorii społecznej oraz radykalnym krytykiem współczesnego społeczeństwa i kultury.

1930 - Wybrano Tymczasowy Komitet Wykonawczy Centrolewu w składzie: Mieczysław Niedziałkowski, Stanisław Wrona, Michał Róg, Władysław Kiernik, Wacław Bitner, Adam Chądzyński.

1936 - Kraków: Zorganizowane przez Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR) Dni Kultury Robotniczej z udziałem TUR z ok. 100 miejscowości.

1937 - Andreu Nin, kataloński socjalista, lider POUM został zamordowany przez stalinistów.

1940 - Urodził się Eugen Drewermann, niemiecki teolog, psychoterapeuta, pisarz. Krytyk Kościoła katolickiego. Autor m.in. książki "Kler. Psychologia ideału"

1997 - Nacagijn Bagabandi (MPL) został prezydentem Mongolii.


?
Lewica.pl na Facebooku