"Wyborcza" zwalnia

[2009-01-10 18:21:36]

"Gazeta Wyborcza" zaczęła dużą falę zwolnień, zapowiedzianych w grudniu ub.r. Na pierwszy ogień poszło ok. 50 pracowników dziennika, kolejna grupa z etatami ma się pożegnać w kwietniu.

Większość zwolnień dotknęło redakcję warszawską, ale redukcje miały miejsce również w regionach. Na listach osób pozbawionych etatów znaleźli się dziennikarze, redaktorzy, graficy i fotograficy. Po raz pierwszy zwolnienia dotknęły znanych dziennikarzy "Gazety", takich jak Mikołaj Lizut, Wojciech Załuska czy Mikołaj Kuźmicz.

Docelowo w tym roku redukcje mają objąć ok. 300 osób (na ponad 3600 zatrudnionych). Według oficjalnych komunikatów Agory S.A., spółki, do której należy "Wyborcza", zwolnienia są częścią pakietu oszczędnościowego, wdrażanego z uwagi na kryzys. Niedawno w ramach tych działań obcięto etaty "wizerunkowe" (ten los spotkał np. pisarza Sławomira Mrożka). O 10 proc. zredukowane też zostały wynagrodzenia kierowników działów.

Jarosław Kurski, pełniący w praktyce funkcję naczelnego "GW", w mailu do redakcji napisał m.in.: Jestem przekonany, że trudne chwile jeszcze bardziej scementują nasz zespół i że gestem szczególnej lojalności wobec "Gazety" będzie przejęcie obowiązków odchodzących koleżanek i kolegów przez pozostałych oraz zdwojona mobilizacja, kreatywność i wola walki.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku