Łódź: Porzuceni pracownicy Hanpolu dostaną zaległe pieniądze

[2009-01-17 21:08:30]

16 stycznia przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Komitetu Protestacyjnego zawiązanego przez pracowników firmy Hanpol Electronics w Łodzi spotkali się z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską oraz przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Wojewoda poinformowała o złożeniu przez prokuraturę wniosku o ustanowieniu kuratora. Wypłata należnych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rozpocznie się w chwili ogłoszenia upadłości bądź odrzucenia przez sąd wniosku o jej przeprowadzenie oraz po uzyskaniu świadectw pracy. Osoby przebywające na
zwolnieniach chorobowych i macierzyńskich złożą wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wypłatę zasiłków. Pracownicy pozostający bez środków do życia mogą wystąpić o wsparcie do ośrodków pomocy społecznej.

O spotkanie z wojewodą wnioskowali działacze związkowi i członkowie Komitetu. Wcześniej nie udało im się spotkać z prezydentem miasta, Jerzym Kropiwnickim.

Ostatnie kilka nocy pracownicy Hanpolu, firmy-widmo spędzili okupując zakład, strzegąc tym samym majątku i dokumentacji przedsiębiorstwa.

55 osób zatrudnionych w fabryce podzespołów do telewizorów zostało porzuconych przez pracodawcę, Koreańczyka Myung Bok Lee w okresie przerwy świąteczno-noworocznej. Uciekł on prawdopodobnie za granicę, nie rozliczając się z pracownikami. Winny im był wypłatę wynagrodzenia za miesiąc grudzień ub.r., odprawy i ekwiwalenty urlopowe.

Osiągnęliśmy maksimum, czyli spełnione zostały pomyślnie wszystkie nasze żądania. Mam tylko nadzieję, że nieuczciwy pracodawca zostanie srogo ukarany – stwierdził Marcin Płaczek z WZZ "Sierpień 80".

Łukasz Pieczara z Komisji Środowiskowej OZZ IP powiedział natomiast: To była wyjątkowa nieuczciwość i bezczelność ze strony tego pracodawcy. Koreańczycy jako pracodawcy w innych miejscach Polski również nie wpisali się pozytywnie w historię ruchu robotniczego.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku