Boliwia nacjonalizuje i głosuje
[2009-01-25 02:43:42]
Chaco należało do towarzystwa Panamerican Energy, w którym 60 proc. udziałów miał argentyński koncern Pan American Energy, a 40 proc. brytyjski BP. W Boliwii działało w ramach konsorcjum z państwowym przedsiębiorstwem Yacimiento Petrolíferos Fiscales Bolivianos (YPFB), posiadającym mniejszościowy pakiet 49 proc. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy trwały rozmowy na temat odsprzedaży akcji PE na rzecz YPFB, jednak w grudniu ub.r. negocjacje zakończyły się fiaskiem. Prezydent Evo Morales, który w piątek podpisał decyzję o przejęciu PE przez państwo, wyjaśnił, że jego rząd "będzie przestrzegał interesów prywatnych inwestorów tak długo, jak one same będą przestrzegały boliwijskiego prawa". Chcemy partnerów, a nie bossów - powiedział. Tymczasem Panamerican Energy wyraziło swoje zaskoczenie tą decyzją i oficjalnie podtrzymało swą gotowość do rozmów na temat udziałów. Sprawa ropy i gazu w Boliwii nabrała znaczenia po wyborach w 2005 r., które wyniosły do władzy Moralesa, głoszącego potrzebę znacjonalizowania złóż tych surowców. Boliwia ma ich najwięcej po Wenezueli na kontynencie, jednak zyski z ich eksploatacji zasilały głównie zagraniczne koncerny. Na podstawie ustawy z 2006 r. państwo zaczęło stopniowo przejmować te firmy - dotąd załatwiając to polubownie, np. odkupując ich akcje. Krok po kroku odzyskujemy kontrolę na zasobami naturalnymi kraju - ogłosił Morales po przejęciu Panamerican Energy i tuż przed referendum. Opozycja, tradycyjnie wspierana przez bogaczy z prowincji Santa Cruz, sprzeciwia się nacjonalizacji, podobnie jak i nowej konstytucji. Wg wydawanej w Santa Cruz gazety "El Deber" w przejęcie złóż kontrolowanych przez Panamerican Energy zaangażowane jest wojsko. Wiadomości tych nie potwierdzają inne źródła. Referendum przyglądać się będzie ok. 300 międzynarodowych obserwatorów, m.in. z ONZ, Organizacji Państw Amerykańskich, Unii Narodów Południowoamerykańskich i Unii Europejskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?